Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nagyjából másfél évtizede nálunk is egyre inkább ünnepi divat nem csupán a szobáinkat, a karácsonyfát feldíszíteni, hanem a házat, kertünk bokrait, fáit, az erkélyeket és a garázsokat is. Nem mindegy azonban, hogy milyen égősorokat, világító berendezéseket használunk erre a célra.
Kép: Karácsonyi izzósor felszerelése led lámpa 2014.12.07. fotó: Németh András Péter, Fotó: Nemeth Andras Peter
Az első figyelmeztetés – s talán a legfontosabb is –, hogy a szabadban csak kültérre használható égősorokat használjunk, ezt az információt a termékek dobozán, használati utasításai között lelhetjük fel (vagy magyarul, vagy angolul: „outdoor”). Semmi esetre ne aggassuk a fáinkra, az eresz alá, az erkélyre, a bejárati ajtók köré a belső térben használatos fényfüzéreket. Ezek érintésvédelme ugyanis nem megfelelő, egy kisebb eső, hó, de még a párás levegő is elég ahhoz, hogy zárlatossá váljanak, s az áram megrázhatja a gyermekeinket. Ha a kicsi gyerekeink még nem értik meg, hogy tilos hozzányúlni az elektromos dolgokhoz, akkor érdemes a lámpasorokat „hatótávolságon” kívül, magasabban elhelyezni. Ha a külső téren használható fényfüzérekkel díszítünk, és a fákra, bokrokra is akarunk tenni belőlük, minden esetben vegyük figyelembe, hogy bármikor fújhat szél, eshet hó, ráfagyhat az ónos eső a vezetékekre. Ezért tilos azokat túl feszesen rögzíteni, hagyjunk egy kis „belógást” – egyébként is izgalmasabb, ha a fényeink hullámvonalat alkotnak.
Figyeljünk a fényfüzérek tápellátását szolgáló hosszabbítókra, elosztókra is. Ha ezeket a szabad ég alatt kell csatlakoztatnunk a füzérhez, bugyoláljuk be műanyag zacskókba vagy olyan dobozba helyezzük el, ahová a nedvesség nem jut be. Sokan egyszerűen felszögelik a füzérsort a falra, a deszkára, de vigyázzunk, hogy a vezetékek közé ne üssük be a szeget, mert könnyen megsérülhet a szigetelőréteg. Jobb műanyag kötegelőt, madzagot, szigetelőszalagot alkalmazni a rögzítéshez.
A házon belül toldott-foldott égősort semmiképpen se használjunk. Nem éri meg, néhány ezer forintért gyönyörűeket és biztonságosakat lehet kapni a boltokban, ahol adnak hozzá blokkot, ami garanciát is jelent egyben. Soha ne vegyünk piacon ilyen terméket, hiszen a fogyasztóvédelmi szervezetek minden évben tucatnyi gagyi, sokszor életveszélyes égősort találnak. A fenyőfára aggatott gyertyákat, csillagszórókat úgy helyezzük el, hogy számoljunk a fenyő száradásával is. Sokszor nem is szenteste, hanem egy-két héttel később keletkeznek tüzek, amikor a kiszáradt, gyantás, hullani kezdő levelek egyetlen szikrától is lángra kaphatnak. Egyébként is alapszabály, hogy égő gyertyával ne hagyjuk magára a karácsonyfánkat.
Figyeljünk arra, hogy a fényfüzéreket és más világító díszeket mindig úgy helyezzük el, hogy azok kapcsolói könnyen hozzáférhetők legyenek, máskülönben egy rossz mozdulattal az egész feldíszített fát feldönthetjük.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu