Látványos felvétel, így törtek össze az autók az M6-oson a brutális tömegbalesetben - videó
origo.hu
KÖZTÜNK sosem volt hangos szó – nem egy házaspár így jellemzi a kapcsolatát, s aztán mindenki megdöbbenésére elválnak útjaik. Vajon káros-e a veszekedés, vagy lehet jól csinálni? Erről faggattuk dr. Mészáros Ádám párkapcsolati mediátort.
– A veszekedést önmagában nem tekintem károsnak. Sőt előnyös is lehet, ha a pár olyan érzelmi állapotba kerül, hogy végre felszínre törhetnek a problémák – magyarázza a párkapcsolati konfliktusok szakértője. Ami egy ajtócsapkodós afférban mégis aggályos lehet: ha a párunk dühödten kitör, nehezebben tudunk arra figyelni, amit mond. Ösztönösen inkább az ingerült, feszült állapotára koncentrálunk, így a mondandója, üzenete elsikkad.
Még rázósabb a helyzet, ha valaki úgy nőtt fel, hogy otthon állandóan állt a bál, a szülei közt mindennapos volt a patália. Ha gyermekkorban átélünk valamit, ami rossz nekünk, akkor két utat választhatunk: lemásoljuk a mintát, vagy homlokegyenest másként cselekszünk – véli a tanácsadó. Aki balhés környezetben nevelkedett, olykor már egy hangos szóra összerezzen, így aztán kerüli a konfliktusokat és nem mer kiállni magáért. A meghunyászkodás pedig sosem gyógyír a bajra.
– A veszekedések rendszerint ismétlődő forgatókönyv alapján zajlanak, sokszor hasonló okból és rendre ugyanazon a helyen törnek ki: gyakran a konyha a „hadszíntér”. Ezért is szoktuk javasolni, hogy a konfliktusok megoldására a párok tudatosan más helyet válasszanak – szól a megszívlelendő tanács. Érdemes például étterembe elmenni „tárgyalni”.
Az a jó veszekedés, amelyik heppi enddel zárul, azaz békülésbe torkollik. Ideális, ha a vita végén mindketten úgy érzik, túljutottak egy problémán. Sokan azonban ördögi körbe kerülnek a partnerükkel: folyik a dühödt szócséplés, de semmit sem old meg, csak elmérgesíti a viszonyt. Bajt jelez, ha a jelenet vége sértettség, fagyos hallgatás, netán az, hogy az egyik fél alkoholba fojtja a bánatát.
Az sem járható út, ha a szőnyeg alá söprik a problémát. Hogyan juthatunk ki a családi tűzfészekből? Maradj néha csendben! – így foglalható össze a fő szabály. Ha a társunk szeretné elmondani, mi nyomja a szívét, hallgassuk meg. Ne vágjunk közbe, ne védekezzünk, ne tromfoljunk, ne cáfoljunk – javasolja a szakember. Feszült helyzetben nehéz megállni, hogy visszavágjunk, de ha néha lakatot teszünk a szánkra, megenyhült társat kapunk cserébe.
A jól kommunikáló párok titka, hogy mindketten szavakba önthetik, mi bántja őket. Aki bátran kifejtheti az igazát, máris nem ragaszkodik olyan görcsösen a véleményéhez.
Akik ezt a technikát jól begyakorolják, nem esnek egymásnak afféle dolgok miatt, hogy például mit nézzenek a tévében, vagy hová menjenek nyaralni. A párkapcsolat is olyan, mint az üzlet: fontos, hogy az a megoldás szülessen, amelyben mindkét fél győztesnek érzi magát. Ha ez nem is hangzik túl romantikusan, ám az élet számtalanszor igazolta…
origo.hu
borsonline.hu
travelo.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
nemzetisport.hu
mandiner.hu
origo.hu