Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Évente hatvanötmillió szórólapot osztanak szét. És egymilliárd karaktert rögzítenek. Meg háromszázezer kérdőíves interjút készítenek. Hogy kik? Azok a nappali tagozatos, tizenhat évesnél idősebb diákok, akik tanulmányaik mellett - főleg ilyenkor, nyáridőben - munkát vállalnak az Universitas közvetítésével. És ez csak egy a számos iskolaszövetkezet közül. Miért tanácsos a százezernyi dolgozni vágyó ifjúnak az ilyen és hasonló munkaközvetítőkön keresztül állást keresni? Elsősorban a biztonságuk miatt. Azért, mert általuk szavatoltan megkapják a bérüket. Ha meggazdagodni nem is lehet a nyári diákmunkából, de ez legalább biztos pénz. Lehet az ember gyereke pár hétre, hónapra akár recepciós, akár dinnyeárus, kérdezőbiztos avagy borcímkéző, az így keresett forintok a nyaralásra, tandíjra jól jönnek.
Dinnyeárusítástól a borcímkézésig, szórólaposztástól a borítékolásig bő választékból meríthet az a diák, aki a nyári szünetben pénzt akar keresni. Alábbi összeállításunk legfőbb tanulsága, hogy az ifjaknak leginkább valamelyik iskolaszövetkezet közvetítésével érdemes munkát vállalni, ahol szavatoltan megkapják a bérüket.
Zsolt pultossegéd. Hetente kétszer egy fővárosi vendéglőben. Alkalmanként tizenkét órán át, bruttó hétezerért. Egyébként "főállásban" negyedéves, nappali tagozatos hallgató a gödöllői agráregyetemen, és épp jól megérdemelt szünidejét tölti, egy kis nyári munkával megspékelve.
Hogy mire gyűjt? Többnyire a telefonszámlára, hiszen a mobil nyeli a pénzt. Akárcsak a csajok...
- Ez itt tuti pénz, az iskolaszövetkezet garantálja - kopogja le az asztal lapján. - Két éve magam kerestem nyári munkát, árufeltöltőként helyezkedtem el egy hipermarketben, négyszáz forintos óradíjért. Egy hétig bírtam, annyira hajtottak. Nem volt kinél reklamálni. Otthagytam. Ráadásul arra a sovány fizetségre is két teljes hónapot kellett várnom. Egyébként már hat évvel ezelőtt kőművessegédként megkaptam tisztán a négyszáz forintot óránként; igaz, feketén. Az sem volt könnyebb az árufeltöltésnél, de legalább emberszámba vettek.
Nyaranta százezernyi fiatal akar egy kis jövedelemre szert tenni. Ki ruhákra, ki bulikra, ki nyaralásra spórol. Vannak, akik kevésbé szerencsések, nekik a tandíjra valót kell megkeresniük.
Aki biztosra akar menni, keresse a sok-sok iskolaszövetkezet valamelyikét! Szó se róla, ezeknek a négyszáz-ötszáz forintos óradíjú szórólaposztási meg borítékolási ajánlatánál csábítóbbak a jól csengő angol nevű ügynökségek hirdetései, amelyek úgynevezett regisztrációs díjért mesés állások közvetítését ígérik. S mit kapunk 5-15 ezerért? Meghatározott időn keresztül címeket és telefonszámokat. Ámde ha sorra felhívjuk a cégeket, legtöbbször kiderül, nincs is betöltendő álláshelyük.
Ezzel szemben az iskolaszövetkezetek szervezett keretek között biztosítanak munkát 16. vagy 17. életévüket betöltött, nappali tagozatos diákoknak. Rengeteg előnnyel jár, ha valaki rajtuk keresztül dolgozik. A felvétel az adatbázisukba ingyenes, és csak ha találtunk nekünk tetsző munkát, akkor kell belépni a szövetkezetbe. Az általában ezer-ezerötszáz forintos részjegy befizetésével teljes jogú taggá válunk, de ezt az összeget is visszakapjuk a kilépéskor.
A fizetésünk miatt sem kell aggódnunk. Először is: az adatbázisban csakis ellenőrzött munkahelyek szerepelnek. Ha a hálózaton keresztül fogadunk el egy munkát, és azt rendesen ellátjuk, akkor olyan esetben is megkapjuk a pénzünket a szövetkezettől, ha a megbízó cég történetesen nem akar fizetni. Kérésünkre folyószámlát nyitnak nekünk, ingyen bankkártyát biztosítanak, és mindvégig térítésmentesen élvezzük a baleset- és felelősségbiztosítást. Érdemes minél gyakrabban személyesen be-benézni a szövetkezet irodáiba, mert sokszor olyan gyorsan kínálkozik és kel el egy-egy kecsegtető munka, hogy idő sincs feltenni a honlapra.
A diákok közt azok a "királyok", akik jól beszélnek nyelveket (főleg ha, lányoknál, a nyelvtudás bájos arccal és csinos alakkal is párosul). Ők a fordításért, hoszteszkedésért két-háromezret, a fárasztóbb tolmácsolásért három-ötezret is kaphatnak óránként. Akik pedig vállalják, mondjuk, a strapás Balaton-parti pincérállást, azok akár 150 ezret is zsebre tehetnek havonta. Igaz, ennyiért napi 12-14 órát kell robotolniuk, jóformán a hét minden napján.
Egyvalamit nem árt tisztán látni: az őszi lombhullásig, két hónap alatt, nem lehet meggazdagodni! Pláne nem számítógépes adatrögzítésből, 450-550 forintos órabérért. Vagy kérdezőbiztosként öt-hatszázért. És forgalomszámlálásból sem hat-hétszázért...
Rekordok
Az iskolaszövetkezetek közül a legrégebbi az 1983-ban a közgazdasági egyetemen létrehozott Universitas, amely ez idő alatt több mint harmincezer céggel kötött szerződést. Tagja az 1989-ben alakult és napjainkban piacvezető Meló-Diák Országos Diákvállalkozási Hálózatnak. A Meló-Diák az ország minden részén, ötven irodában várja a jelentkezőket. Évente 35 ezer diáknak közvetít munkát. S hogy mit ígér? Évente 65 millió szórólap, 25 millió katalógus és ingyenes újság, ötmillió termékminta és másfél millió könyv terjesztését. És egymilliárd karakter rögzítését. Meg háromszázezer interjú készítését.
Diákmunka-szervezetek
Universitas: 1092 Bp., Lónyay u. 34. Tel.: 06-1/217-6426.
www.universitas.hu
Fürge Diák Iskolaszövetkezet: 1092 Bp., Ráday u. 9. Tel.: 06-1/455-7040.
www.furgediak.hu
Jobland Iskolaszövetkezet: 1074 Bp., Rákóczi út 52. Tel.: 06-1/344-4640.
www.diakmunka.hu
Mind-Diák Szövetkezet: 1075 Bp., Dob u. 20. Tel.: 06-1/267-8686.
www.minddiak.hu
Jobb Kezek Diákszövetkezet: 1052 Bp., Pesti B. u. 4. Tel.: 06-1/328-0146.
www.jobbkezek.hu
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu