Pirulák rabságában

A mindennapos fejfájások közel nyolcvan százaléka az "egyszerű" migrénből alakul ki, mégpedig azáltal, hogy a beteg sorozatosan jóval több fájdalomcsillapítót használ, mint amennyit szabadna - állapították meg nemrég francia kutatók. Hogy mi is az a mérték, melyet nem tanácsos túllépni, azt a leggyakoribb fájdalomcsillapító gyógyszerekre nézve pontosan meghatározta a Nemzetközi Fejfájás Társaság. Például ha aszpirinből a hét több mint öt napján háromnál is többet beveszünk, már túlléptük a dózisküszöböt. Erősebb szerekre vagy nyugtatóval való kombinálásuk esetén a határok még szigorúbbak.

Családi körSzijjártó Gabriella2006. 11. 10. péntek2006. 11. 10.
Pirulák rabságában

A rendszeres gyógyszerhasználat oda vezethet, hogy ha nem vesszük be a gyógyszert, úgynevezett megvonásos fejfájás alakul ki, amit ismét csak gyógyszerrel csillapítunk - rosszabb esetben egyre több gyógyszerrel, mert már a szokásos adag sem használ. Amikor pedig már abbahagynánk a gyógyszerszedést, elvonási tünetek (nyugtalanság, félelem, alvási zavarok) lépnek fel. Ezért ismét a tabletta kell... Ördögi kör ez, segítség nélkül nagyon nehéz kilépni belőle. A fájdalomcsillapítók közül elsősorban azokra lehet rászokni, amelyek morfiumszerű anyagokat tartalmaznak. Függetlenül attól, hogy növényi vagy mesterségesen előállított szerről van szó, ajánlatos folyamatosan tartanunk a kapcsolatot a kezelőorvosunkkal!
Tévedés azonban azt hinni, hogy a növényi alapú fájdalomcsillapítók ártalmatlanok lennének: a természetben is számos olyan gyógynövény föllelhető, amely mérgeket tartalmaz. A veszély abban rejlik, hogy a szervezet gyorsan hozzászokik az orvossághoz, tehát idővel emelni kell az adagot, jóllehet szigorúan tilos, hacsak nem orvos rendeli el. A függőség elkerülésére altatót is csupán bizonyos ideig szabad szedni. Legkésőbb négy hét múltán érdemes tisztázni a doktorral, szükséges-e a további kúra. Ha nem megy az alvás altató nélkül, figyeljünk arra, hogy a szer egyetlen hatóanyagot tartalmazzon.
A leszokást nehezíti, hogy a gyógyszerszedés hirtelen abbahagyásakor a hatásukkal ellentétes tünetek jelentkeznek. A nyugtató hatás helyett például izgalom, alvás helyett alvászavar, fájdalomcsillapítás helyett fájdalom, epilepsziás görcs oldása helyett epilepsziás roham léphet fel. Az alapprobléma tünetei is gyorsan visszatérnek. Mindez nagyon rossz közérzetet, súlyos betegségre emlékeztető állapotot idéz elő, a páciensek rendszerint emiatt döntenek úgy, hogy folytatják a gyógyszer szedését. Ráadásul eközben kialakulhat fóbia az elvonástól, ami tovább erősíti a függőséget. A már kialakult gyógyszerfüggőség kezelésére a budapesti Semmelweis Egyetem Neurológiai Klinikájának orvosai például a fájdalomcsillapító-adagok kb. hetenként tíz százalékos csökkentését tartják a legmegfelelőbbnek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek