Jár a varrótű, készül a plüssmackó. A kicsiknek és nagyoknak örömöt adó szőrös jószágokba mintha már születésük közben lélek költözne, kialakul az egyéniségük. Alkotójuk, Dani Istvánné Mónika még történetet is kitalál medvéihez.
Valamikor nagyon régen, amikor a Hold és a csillagok még közelebbinek tűntek a Föld lakói számára, egy titokzatos mackó élt odafent. Ő volt a Hold őrzője, aki esténként megjelent az égitest felszínén. Aranycilinderében és mellényében, elegáns sétapálcájával kezében lassan lépdelt a holdkráterek között. A csillagok tanácsadója, a kívánságok őrzője minden éjjel megállt egy pillanatra, és az őt figyelő Föld felé fordult. Elegánsan meghajolva messziről néma üdvözletét küldte az embereknek – így szól a fekete mackó, Holdfény úr története, akivel a bonyhádi alkotó az idei 27. Országos Baba- és Mackókészítési Versenyen az első helyezést hozta el. A 2022-es első alkotói megmérettetésen második, egy évvel később a harmadik díjat nyerte el kézműves medvéivel.
Barna bolyhos, hófehér bújós, nagy szőrű kék óriás, vörös-világos bundás, szemüveget vagy csengettyűt viselő, szánon érkező, és oly sok más különc kedvenc készül Mónika műhelyében. Neveik – Brúnó, Pöttöm, Pihe, Pandus – a méretükre és tulajdonjegyeikre is utalnak. Kerekded, ölelni való alakjukkal, kedves személyiségükkel hamar belopják magukat a szívekbe.
Varrónő édesanyja mutatta meg Mónikának, hogy milyen izgalmas folyamat kreatív, egyedi dolgokat készíteni. Ő szintén ezt a szakmát választotta. Míg meg nem születtek gyermekei, Balázs (16) és Barbara (11), gyáraknak dolgozott. Édesanyaként a kevés szabadidejét is tartalmasan akarta eltölteni. Kislányának varrt először öltöztethető ruhababát, több plüssfigurát. De nem érezte igazán magáénak ezeket a játékokat.
Amikor 2019-ben elkészítette első mackóját, tudta, hogy jó nyomon jár. Nem akart a többi kézműveséhez hasonló munkákat kiadni kezeiből, ezért az interneten keresett szabásmintát, külföldi alkotóktól tanulta el a készítési fogásokat. Elsőként plüssanyaggal dolgozott, ma már különféle színű és hosszúságú műszőrmékkel kísérletezik. Ezek jellege, megformáltsága határozza meg a medve alapkarakterét. Huszonöttől egészen az ötven centiméteresig készíti a brummogókat. A kiszabás, varrás meglehetősen nehéz munkaművelet, mert nagyon kell figyelni arra, hogy a hosszú szőrszálakat ne simítsa le a cérnával. A játék kezeibe szigetelt drótot húz, hogy az hajlítható legyen. A fejét rögzített műanyag koronggal teszi forgathatóvá. Régen szalmával tömték ki őket, de ma már Mónika a moshatóság érdekében modern töltőanyaggal formálja szerethetően kerekdeddé alkotásait.
A medve testének összeállítását, varrását szinte rutinszerűen végzi, az arcának alakítása azonban olykor hosszú órákat vesz igénybe. A szemét beljebb húzza, ezzel élethűbbé, mélyebbé formálja a tekintetét, mintha valóban visszanézne az emberre.
Ahogy dolgozik a varrótű, folyamatosan jár az alkotó fantáziája. Rálel egy kis kiegészítőre, amely tovább formálja a mackó karakterét, személyiségét. Az utóbbi időben pedig történetet is kreál kedvencei köré, hogy a leendő tulajdonosok is megleljék azt a csodát, amit ő érez készítés közben. Mintha elvonulna a hétköznapi gondoktól és egy mesevilág elevenedne meg előtte – mondja Mónika.
Hosszú szőrű nyuszit, vörös bundájú rókát és kedves tekintetű ruhababákat is készít. De a szívéhez legközelebb a plüssmedvék állnak. Az ünnepek alkalmával különösen sok mackó születik és kel útra, hogy örömöt szerezzen egy lánykának vagy kisfiúnak karácsonyra.