Távozz tőlem, fájás!

Szinte minden, ami az embert élete során éri, lerakódik a tudatalattiba – ám az emlékeket hipnózis során újra elő lehet onnan hívni. Olyan dolgokra derülhet fény ilyenkor, amire egyáltalán nem emlékszünk.

EgészségünkSzijjártó Gabriella2008. 02. 08. péntek2008. 02. 08.
Távozz tőlem, fájás!

Például egy, a II. világháborúban Magyarországra keveredett gyermek felnőve – régi emlékek híján – a gyökereit kereste. Hipnózissal visszavitték a gyermekkorába: ekkor oroszul kezdett beszélni, és olyan adatokat mondott el magáról, amelyek alapján a Vöröskereszt megtalálta az egykori családját.
A hipnózis főként akkor hatékony, akkor „tesz csodát”, ha a problémának lelki eredete van – magyarázza Simon Lajos professzor, a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinikájának igazgatóhelyettese. A módszer nem hókuszpókusz, nincs benne semmilyen titok, a lejátszódó folyamat pszichológiailag pontosan megmagyarázható. A beteg a kezelés közben nem alszik, csak jóval mélyebb tudatállapotba kerül, és megváltozik az agy elektromos tevékenysége. Pontosan tudja, mi történik vele, emlékezik, hogy például bejött valaki a szobába vagy az utcán dudált egy autó – de mindez nem zavarja, nem foglalkozik vele. Ebben a megváltozott tudatállapotban a hipnotizált személy számára a legfontosabb kapcsolatot a hipnotizőrrel folytatott dialógus jelenti, minden mást kizár.
A hipnózis gyógyító ereje éppen ebben rejlik. A hipnotizőr szavának hatványozott súlya van. A terápia idejére teljesen feloldódnak a beteg gátlásai, félelmei, kinyílik a belső világa, megmutatva ezzel az utat a szakember számára, hogyan jussanak el együtt a lélek gyógyulásáig.
Tévedés azt hinni, hogy a hipnózis során teljesen elvesztjük az akaratunkat. Többnyire a filmek sugallják azt, hogy hipnózis hatására a szereplő viselkedése megváltozik, például fegyvert ragad és tüzel. Valójában hipnózisban a páciens nem tesz olyat, amire éber állapotban nem lehetne rávenni, csupán annak valószínűsége nő meg, hogy elfogadja a szuggesztiókat.
A hipnózist alkalmazzák például szívműtéteknél is, ha a hagyományos altatás nem szerencsés az oxigénellátás szempontjából. A hipnózissal elért fájdalommentesség mellett szól, hogy nem kell kémiai anyagokkal terhelni a szervezetet. A fogorvosok és szüléseknél a nőgyógyászok egy része szintén e módszerrel csökkenti vagy szünteti meg a kínzó fájást.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek