Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Magyarországon 2006-ban 9837 kiskorút keresett a rendőrség, egyharmaduk –3496-an – gyermekkorú, vagyis 14 éven aluli volt. (Magyarországon az Országos Rendőr-főkapitányság honlapja szerint 6464 személyt tartanak nyilván eltűntként, de hogy ebből mennyi a gyermek, azt nem jelölik külön.) A gyerekek nagy része néhány napon belül megkerül, de vannak, akiket évek multával sem sikerül megtalálni.
Dienes Dóra augusztus 5-én töltötte be a 14. életévét, három nap múlva, nyolcadikán eltűnt Zagyvarékasról. Az édesapja a keresésére indult: szerinte fiú van a dologban, aki Szegeden lakik, így a lányát is ott kereste. A városi buszpályaudvar büféjében elővette Dóra fényképét, és megkérdezte a felszolgálótól, nem látta-e a kislányt? – De igen, két napja volt itt egy nagy fülű fiúval… A nyomozás itt elakadt, az apa esküszik, Dóra a Tisza-parti városban éli napjait, a rendőrség azonban nem segít.
Kerepesiné Horváth Katalin rendőr őrnagy, az ORFK bűnmegelőzési osztályának referense szerint a rendőrségi segítségnyújtás nem is olyan egyszerű. Először is évente közel tízezer, tizennyolc év alatti fiatalt keresnek, ami egy kisváros lakosságának felel meg. Legtöbbjük intézeti gyerek, ők jobbára taxiztatják magukat a rendőrséggel: ha meglelik őket, kocsival utaznak vissza az otthonba. Ahonnan aztán újra lelépnek… A rendőrség a keresés során – amennyiben nem áll fenn bűncselekmény gyanúja – közigazgatási hatóságként teszi a dolgát. Lakásba be nem mehetnek, ha pedig a megfigyelés során ötször-hatszor megjelennek a gyanús ház előtt, zaklatás miatt tehet panaszt a lakó. A mobiltelefonok cellainformációit nem kérhetik el, tehát a szülő sokszor nemtörődömségként éli meg a rendőrök jogszabályi korlátok miatti tehetetlenségét. Ha Dórát mégis sikerülne megtalálni, semmi bizonyíték nem lenne arra, hogy vele szemben bármilyen törvénybe ütköző cselekedet is történt: elmondaná a kislány, hogy ismerősök befogadták, hozzá egy ujjal nem nyúltak. Tessék ennek az ellenkezőjét bebizonyítani.
Főleg az ország déli határszélén tartja magát az a hiedelem, hogy a gyerekeket elrabolják, majd a határ túloldalán akár szervkereskedőknek, akár gyermektelen házaspároknak eladják. A rendőrség erre utaló bizonyítékkal nem rendelkezik, az viszont kétségtelen, hogy vannak gyanúsan hosszú idejű eltűnések, keresnek olyan fiatalt is, akinek 2000-ben veszett nyoma. Megtörtént, hogy a gyulai intézetből léptek le 8-10 éves gyerekek, a város határában cipőiket is szétdobálták, a sebtiben riadóztatott keresők a vasúti síneken bandukolva találtak rájuk, amint Románia felé ballagtak. Hogy sok vagy kevés a tavalyi 9837, 18 év alatti eltűnt fiatal? Egy családban egyetlen gyermek elcsellengése is tragédia. A gyökértelen fiúk-lányok pedig szinte kihívják maguk ellen a sorsot. Jogszabályokkal körülvéve – védtelenül.
Ha eltűnt gyerekekről van szó, két név biztosan mindenkinek eszébe jut a legfrissebb esetek közül: Panda és Dominik. Őket keresi, miattuk aggódik az egész ország.
A kétéves Pandának, azaz Tóth Paulának szeptember 4-én, Emődről veszett nyoma. A kislány dél körül tűnt el a ház udvaráról a család kutyájával együtt. A kutya azóta már hazament, Pandának azóta sincs nyoma. A speciális mentők lapzártánk idején jelentették be: felhagynak a kutatással. Nincs remény, hogy több mint két hét után nyomára bukkanjanak a kislánynak. A rendőrség viszont nyomoz, és tervezi, hogy hazugságvizsgáló bevetésével kihallgatják a kislány rokonait is.
Sötétben tapogatózik a rendőrség az augusztus 3-án, a Margit-szigetről eltűnt, szintén kétéves Takács Dominik ügyében is. Az anya állítása szerint a Duna partján sétáltak, amikor megcsúszott a köveken, rövid időre eszméletét vesztette, eközben tűnt el Dominik. A kutatás során egy tanút sem találtak, aki látta volna a kisfiút, ahogyan a keresőkutyák és a búvárok sem bukkantak használható nyomra.
A szülők felelősségét is vizsgálják, akárcsak a négyéves skót kislány, Madeleine McCann ügyében, aki május 3-án tűnt el Portugáliában ikerpár testvérei mellől a szállodából, miközben szülei egy étteremben vacsoráztak. A nyomozókban felvetődött a gyanú, hogy a kislány már nem is él, ugyanis a házaspár által bérelt autóban, illetve az anya ruháján is találtak vérnyomokat. Feltételezések szerint a szülőknek köze lehet a kislány halálához. A család eközben nemzetközi kampányt indított a gyermek felkutatására, még XVI. Benedek pápa is fogadta őket.
Régóta keresett gyerekek
Az eltűnt gyerekek világnapján egy hatéves amerikai kisfiúra, Etan Patz-ra emlékeznek, aki 1979. május 25-én tűnt el New Yorkban. A gyereket azóta sem találták meg.
Köztük van Juhász Dávid is, akinek 2003 szeptemberében veszett nyoma. Az akkor másfél éves kisfiú a család szirmabesenyői házának teraszáról tűnt el. Hiábavaló volt a keresés, a szülők hazugságvizsgálata, azóta sem találtak rá.
A 11 éves Till Tamást várják haza talán legrégebben, ő 2000 májusában tűnt el, lovagolni indult. Sz. János előbb bevallotta, majd visszavonta, hogy ő ölte meg a gyermeket, holtteste azonban sosem került elő. A család azóta is visszavárja Tamást.
A tragikus sorsú Szathmáry Niki története megdöbbentette az egész országot. A kislány 1998-ban tűnt el, hazafelé jött néptáncóráról. Három évvel később nádvágó munkások találták meg csontjait egy zsákban.
Natascha Kampusch neve bejárta a világot. A tízévesen elrabolt lányt nyolc évig tartotta fogságban Wolfgang Priklopil. A férfi vonat alá vetette magát, miután a lánynak sikerült megszöknie. Natascha elrablója házában, egy föld alatti, hat négyzetméteres cellában élt.
Akik kutatnak
A bejelentés után a rendőrség azonnal keresni kezdi az eltűnt személyt, 24 órával később pedig körözést rendelnek el. A körözés húsz évig marad érvényben. Az aktív keresőmunka harminc napig tart, legtöbben elő is kerülnek ennyi idő alatt. Öt év elteltével a család kérésére holttá nyilváníthatják az eltűnt személyt.
Jó tudni, hogy csak gyermekek megtalálásakor köteles a rendőrség értesíteni a hozzátartozót. Amikor felnőttet találnak meg, a keresett személy jóváhagyása is kell ahhoz, hogy a rendőrség a családnak megadja az elérhetőségét.
Az eltűnést, valamint az információkat a keresett személy hollétéről a rendőrségen kell bejelenteni – ezt megtehetjük a körzeti kapitányság 107-es telefonszámán vagy a Telefontanú 06-80/555-111-es, ingyenesen hívható zöldszámán is.
A keresésben évek óta nyújt segítséget a Duna TV-n futó, Csellengők című műsor. Ez segélytelefonnal is rendelkezik, melynek számai: 06-1/438-0858, illetve 06-80/205-520.
A legnagyobb karitatív szervezet, a Vöröskereszt természetesen részt vesz az eltűnt gyermekek felkutatásában, keresőszolgálata évente 300-400 ügyet zárt le. Hasonló tevékenységet folytat a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány, s ingyenesen hívható számán – 06-80/505-000 – nemcsak bejelentéseket várnak, de az önkéntesek azoknak is segítséget nyújtanak, akik még csak tervezik a szökést. Naponta 13–20 óra között akár a névtelen hívásokat is fogadják.
(Az Európai Unió is tervez eltűnt gyerekek bejelentésére egy ingyenesen hívható, központi telefonszámot. Az elképzelés szerint bárki, bármely tagállam területéről hívhatja majd a 116000-ás számot.)
Csellengők lovagja
Csellengők – régóta ismerősen cseng a tévéműsor címe. Kitalálója és készítője Incze Zsuzsa, aki immár 13 éve olyan fiataloknak ered nyomába, akik egyik napról a másikra köddé váltak. Az újságíró augusztus huszadikán megkapta a Köztársasági érdemrend Lovagkeresztjét.
– Valóban több fiatalnak veszik nyoma manapság, vagy csak gyakrabban hallunk róluk?
– Amikor elkezdtem a műsoromat, még naponta háromszáz gyerek nem tartózkodott ott, ahova hazavárták. Ez nem azt jelenti, hogy egyetlen nap annyian tűntek el, hanem azt, hogy épp annyit kerestek. Ma ezerkétszáz fiatal után kutatnak, közülük minden negyedik 14 éven aluli. Háromnegyed részüknek az állami gondoskodásból vész nyoma.
– A világhálón újabban olyan történetek keringenek, hogy az utcán vagy a nagyáruházakban szó szerint ellopják a kicsiket…
– Ezek nyilván rémhírek. Az viszont biztos, hogy szabadosabb világban élünk, a gyerekeink krimiken nőttek fel. A televízióban látott, bulvárlapban olvasott bűnügyek a hétköznapok már-már megszokott részévé váltak. Ráadásul a bűnözés tranzitországa lettünk. Mivel egyre könnyebb átlépni a határt, a gyerekeket is egyszerűbben kicsempészhetik – akár az egyik szülő, akár idegenek – egy olyan országba, amelynek nincs kiadatási kötelezettsége.
– Ha kamaszok vesznek el, gyakran a rendőrség is csak tessék-lássék kutat, mondván, majd kicsavarogják magukat. Pedig sokszor veszélyben vannak…
– Nem véletlen, hogy a holland kuplerájok kirakataiban egyre több tizenéves magyar lány ül. A felhajtók a legjobb „pszichológusok”, akik tudják, milyen ígéretekkel csalogassák a hálójukba a fruskákat. Jó néhány éve riportot forgattam egy 16 éves magyar kislányról, akit egy német pornóbárban tartottak fogva. Csak a lélekjelenlétén és nyelvtudásán múlott, hogy a tulajdonos mobiltelefonját megkaparintva rendőri segítséget tudott kérni.
– Mit gondol a mostanában eltűnt csöppségek ügyéről?
– Nem szeretnék találgatni. Az viszont biztos, hogy sokkal jobban kellene ügyelni a csemetéinkre. Nekem három gyerekem van, a legkisebb is tizenhét éves. Mégis azon veszem észre magam, amikor megyünk valahova, hogy mai napig a járda külső felén lépdelek. Így ösztönösen védhetem őt…
Fotók: MTI, Kovács Attila, Vajda János
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu