Hétköznapi ellenségeink: a vírusok és a baktériumok

Hasmenés, gombás fertőzés, ajakherpesz. Az ilyesfajta bakteriális vagy vírusos megbetegedéseket legszívesebben mindenki elkerülné, ám gyakran tehetetlenek vagyunk a hívatlan ellenségekkel szemben. Meggyengült immunrendszer esetében pedig már egy gondatlanul elmosott evőeszköz is bajt okozhat.

Élet-egészségSeufert-Szántó Orsolya2009. 11. 03. kedd2009. 11. 03.
Hétköznapi ellenségeink: a vírusok és a baktériumok

Hasmenés
A tünetek
Talán nincs olyan ember, akit ne érintett volna már ez a betegség. Felnőtteknél sem elhanyagolandó, ám gyerekek esetében mihamarabbi orvosi vizsgálatot igényel, hisz könnyen kiszáradás léphet fel. A hasmenés legismertebb tünete a gyakran jelentkező híg széklet. A közérzetre a levertség, a gyengeség, a komfortérzés hiánya jellemző, amelyet hasfájás és görcsök is kísérhetnek. A legyengült immunrendszerű emberek esetében - idős kor, betegség, várandósság - különös gondoskodást igényel ez az általában gyors lefolyású kór. A tünetek diétával általában pár nap alatt megszüntethetők.

A panaszok háttere
Leggyakrabban baktérium vagy vírus (szalmonella, kólibacilus) okozza a bajt. Ezek fertőzött étel vagy ital fogyasztásával jutnak be a szervezetbe. A baktériumok a rossz tárolás, tartósítás vagy elkészítés során kerülnek az élelmiszerekbe. Egy hanyagul elmosott vágódeszka vagy konyhai eszköz kiváló táptalajt biztosít a baktériumok elszaporodásának. Ezért is fontos, hogy a nyers hús előkészítése során használt konyhai eszközöket forró vízzel és mosogatószerrel tisztítsuk át. A hasmenést okozó vírusokat, baktériumokat akár egy mozdulattal is át tudjuk venni. A kézen vagy más tárgyakon lévő, székletből származó szennyeződések villámgyorsan terjednek tovább.

A vírusokon és baktériumokon kívül a tartós stressz vagy tejcukor-érzékenység is okozhat hasmenést, és természetesen bizonyos belső szervi, gyakran bélrendszeri megbetegedések is. Ha a panaszok 3-4 napnál tovább is fennállnak, forduljunk orvoshoz, aki széklettenyésztést fog elrendelni. A laboratóriumi elemzést követően fény derülhet a panaszok okára.

Segítő élelmiszerek
Hasmenés során a legfontosabb teendő a kellő folyadékpótlás, ugyanis a híg széklettel jelentős víz távozik a szervezetből. Az éhség érzetének hiánya ellenére is kis adagokban együnk szilárd táplálékot. Összetett szénhidrátokkal teli ételeket fogyasszunk, például tört krumplit, pirítóst, kétszersültet. Ezek könnyen emészthetők. A reszelt alma is belefér egy hasmenéses diétájába. A benne lévő pektin oldható rost, mely megköti a bélben a vizet, és lassítja a táplálék haladását a bélcsatornában. A lábadozás folyamán a regenerálódást segíthetjük probiotikumokkal is, amelyek a baktériumoktól megtépázott bélflóra egyensúlyát segítik visszaállítani.

Kerülendő élelmiszerek
Az almán és esetleg a banánon kívül kerüljük a gyümölcsöket, gyümölcsleveket. De az egyébként fogósnak tartott csokoládét is. Tartsuk távol magunkat minden irritáló élelmiszertől, például a paradicsomtól, a fokhagymától. Kerüljük a fűszerezést, a zsírok használatát, a koffein- és alkoholfogyasztást.

 

Gombás fertőzés
 A tünetek
Szervezetünkben, a hüvelyben, a bélben és a bőrünkön a gombák jelenléte természetes. Hasznos feladatot látnak el, hisz a kórokozóktól védenek meg bennünket. A legismertebb élesztőgomba, a Candida albicans is kellő létszámban állandóan képviselteti magát. Ám előfordul, hogy egészséges mennyiségének egyensúlya felborul, és sebes szaporodásba kezd, ami, ha a hüvely nyirkos, meleg környezetében megy végbe, kellemetlen panaszokat okoz. Legismertebb tünetei a viszkető, égető érzés a szeméremtesten és környékén, melyet nagy mennyiségű, megváltozott állagú és színű folyás kísér.

A panaszok háttere
Szervezetünk számos területén fontos szempont a sav-bázis egyensúly. Amennyiben a hüvelyben található pH-egyensúly felborul, az élesztőgombák elkezdenek szaporodni. A változás lehet hormonális jellegű, melyet terhesség, fogamzásgátló szedése is generálhat. Továbbá hatást gyakorolhat a pH-érték változására a klóros víz, a műszálas fehérnemű, a kémiai anyagok, a cukorbetegség. A meggyengült immunrendszer ennél a panaszkörnél is könnyen legyőzhető védőbástyát jelent.

Segítő élelmiszerek
Ha a hüvely egészségesen működik, a savas kémhatás jellemző rá. A hasznos baktériumok ebben a környezetben jól érzik magukat, és a gombás fertőzést okozó élesztőgomba- túlsúly is megszűnik. Ennek az ideálisnak mondható környezetnek legjobb támogatói a probiotikumok. Gátolják a fertőzést okozó Candida albicans élesztőgomba elszaporodását, ezért egy nő számára akár tünetmentesen is ajánlott a probiotikus, élőflórás joghurtok fogyasztása. A C- vitamin immunerősítő hatása miatt fontos a pH-védelemben, így a citrusféléket, a paprikát ne mellőzzük. A fokhagyma erős illata miatt tekinthető a gombák ellenségének. Felfedezőben lévő kincs továbbá a csicsóka, mely a pH-értéket tudja kordában tartani.

Kerülendő élelmiszerek
A szénhidrátdús italok, a cukros ételek, az élesztővel készült termékek képezik az élesztőgomba első számú melegágyát. Kerülendők továbbá a magas cukortartalommal bíró gyümölcsök, melyek között a banán és a szőlő vezeti a sort.

 

Ajakherpesz
A tünetek
Az ajakherpesz mindig villámgyorsasággal támad. Legtöbben égő, lüktető, viszkető érzésről számolnak be. Az emberek 90 százalékát érintő herpesz az ajkak szélén jelenik meg leggyakrabban, de előfordulhat az orrnyílások peremén és a szem sarkában is. A zsibogó hólyagok vízzel vannak tele, melyek körülbelül egy hét alatt kifakadnak vagy felszívódnak, és varasodásba kezdenek. Ha valakit egyszer megtalál az ajakherpesz, annak szervezetében megmarad a vírus, mely újra aktiválódhat, amikor az immunrendszer legyengül stressz, betegség, kimerültség következtében.

A panaszok háttere
Az ajkakon megjelenő herpesz nem összekeverendő a genitáliákon megjelenő herpesszel. Míg az ajakherpeszért a herpes simplex 1-es típusa felelős, addig a nemi herpesz okozója a 2-es típus. A herpeszt lényegében bármikor elkaphatjuk, hisz fizikai érintkezés útján terjed. Ezért is fontos, hogy ha megjelenik a baj, kerüljünk minden típusú érintkezést partnerünkkel. Legyen saját poharunk és talán felesleges hangsúlyozni, hogy az általunk használt evőeszközöket alaposan el kell mosni. Gondoljunk arra is, hogy a herpesz átvihető egyik testrészről a másikra, így ha megérintjük a herpeszes területet, utána más, nyálkahártyával borított testrészt ne érintsünk meg. A herpesz kialakulását viszont megelőzhetjük megfelelő táplálkozással.

Segítő élelmiszerek
Mivel ez esetben is sok múlik az immunrendszer ellenálló képességén, fontos, hogy a megerősítését szolgáló C-vitamin megfelelő mennyiségben legyen jelen a szervezetben. Így az őszi–téli szezonban keressük a citrusokat, a kivit, nyáron, pedig a bogyós gyümölcsöket fogyasszuk nagy mennyiségben. A fokhagyma a herpeszvírus esetében is hatásos! De tudja-e ön, miben található lizin, és ez miért is fontos az ajakherpesz esetében? Nos, mert meggátolja a herpeszért felelős arginin elszaporodást, és gyorsítja a gyógyulást. Lizinben gazdag élelmiszerek a csirke- és pulykahús, a tejtermékek és a tojás.

Kerülendő élelmiszerek
Minden olyan élelmiszert, amelyben arginin található, lehetőség szerint kerüljünk. Legyünk mértékletesek mazsola, magvak, zselatin, sör, földimogyoró és csokoládé fogyasztásakor.

Forrás: Diéta és Fitnesz

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek