Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Németországban tiltják, az Egyesült Államokban orvosi engedélyhez kötik a kiskorúak szoláriumozását. A napágyak rákkeltő hatását számos tanulmányban a cigaretta, az azbeszt és az arzén hatásával együtt emlegetik.
Noha már korábban is mutatkoztak gyanús jelek, az Egészségügyi Világszervezethez tartozó Nemzetközi Rákkutató Intézet sokáig csak a valószínűleg rákkeltő kategóriába sorolta a szoláriumokat és a barnító lámpákat. Mára bebizonyosodott, hogy a mértéktelen) szoláriumozás legalább annyira rákkeltő, mint a cigaretta, az azbeszt vagy az arzén.
Tévhitnek bizonyult az is, hogy csak bizonyos típusú UV-sugárzás jelent veszélyt; mert egereken végzett kísérletek tanúsága szerint az ultraibolya-sugárzás minden változata a sejtek rendellenes működését váltja ki. E tekintetben különösen veszedelmesek a legújabb változatok, az úgynevezett gyorsbarnító gépek, amelyek UV-sugár ereje túlszárnyalhatja a legerősebb nyári napfény erejét is.
Nehezen eldöntendő kérdés, hogy mennyi az a mesterséges sugáradag, ami még nem károsít. Egyes szakemberek évi tíz-tizenöt alkalomban látják a még biztonságos használatot, és a rövid idejű szoláriumozást javasolják. Az UV sugár – miként a természetes napfény is – a világos bőrűek, illetve a szőke hajúak számára jelenti a legnagyobb kockázatot. Irritálja az anyajegyet is, ami idővel elrákosodhat. Náluk mutatkozik a legerősebben a szolárium bőrt ráncosító hatása is.
Kevésbé bízva polgárai mértéktartásában, néhány ország már komoly korlátokat állított a szoláriumozás elé. Az Egyesült Államokban a tinédzser korú fiatalok csak a háziorvos vagy a szülő írásos engedélyével használhatják a készülékeket, Németországban pedig az idei évtől minden 18 év alatti korosztály számára tilos a mesterséges barnítás.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu