Női szívek veszélyben

Tévhit, hogy a nők hormonálisan védettek a koszorúér-betegségek ellen. A férfikórként ismert szívroham kockázata ugyanúgy fenyegeti őket, mint az erősebb nemet, csak kevesebben tudnak róla.

Élet-egészségValló László2010. 03. 16. kedd2010. 03. 16.

Kép: Kecskemét, 2010. március 08. Infarktus, szív. Fotó: Ujvári Sándor

Női szívek veszélyben
Kecskemét, 2010. március 08. Infarktus, szív. Fotó: Ujvári Sándor

Nem férfibetegség ma már a szívbaj, olyannyira nem, hogy az Európai Unióban több nő hal meg ebben a kórban, mint férfi. Nálunk még rosszabb a helyzet: a KSH adatai szerint a hölgyek halálozásában 57, míg a férfiakéban 43 százalékos aránnyal szerepelnek a szív- és érbetegségek. Amerikai orvosok figyeltek fel arra, mennyire nem felel meg a valóságnak a korábban szinte misztifikált hormonális védelem.

Egy nagyszabású vizsgálat során több ezer férfi és nő sorsát követték nyomon a szív- és érrendszeri betegségek szempontjából. Az eredmény: a nők megbetegedésének kockázata semmivel nem marad el a férfiakétól, csak mindez később következik be – ami összefügg a hölgyek hosszabb, a férfiakét átlagosan nyolc-tíz évvel meghaladó életkorával.

Akkor hát mi védte a korábbi nemzedékek nőit, ha nem a hormon? Leginkább a békésebb, kiegyensúlyozottabb életmód – halljuk a választ Matos Lajos szívgyógyásztól, aki szerint a gyermekeket nevelő, nem dohányzó, nem italozó, az otthon békéjében élő anyák élvezték ezt a védettséget. Napjaink női viszont, akik – akarva-akaratlan – mindinkább férfias életvitelt folytatnak, már 40-50 éves korukban ki vannak téve a szív- és érbetegségek kockázatának. Ezt erősíti az a tény is, hogy a fiatal lányok közül többen dohányoznak, mint a fiúk közül, illetve hogy a vezető beosztásban dolgozók körében is több a női dohányos, mint a férfi.

A szívgyógyász szerint az életvitelből következik, hogy a szív- és érbetegségek kockázata ugyanúgy fenyegeti a hölgyeket, mint a férfiakat. Sőt, a nők helyzete bizonyos tekintetben még rosszabb. Mert például a változás korától a hölgyek rossz (LDL) koleszterinszintje magasabb, mint az ugyanolyan korú férfiaké. Hatvanéves kor fölött a nők átlagos vérnyomása is magasabb. Ha pedig a hastérfogat nőni kezd, minden egyes centiméternyi kövéredés két százalékkal növeli náluk az infarktus, a szélütés vagy a hirtelen szívhalál esélyét.

Matos doktor úgy látja: a fiatal nők még ma is úgy vélik, hogy a rák őket jobban fenyegeti, mint a szív- és érrendszeri betegség. Márpedig jó lenne, ha tudnák:a szívbetegség számukra nagyobb kockázatot jelent, ha korai szívhalál következett be a szülők, nagyszülők között, ha dohányoznak, ha magas a vérnyomásuk, ha elhíztak, ha cukorbetegek. És az sem igazán közismert, hogy ha fiatal nő kap szívrohamot, az nagyobb eséllyel lesz halálos, mint a hasonló korú férfi esetében.

Matos Lajos külön is hangsúlyozza a túlsúly és a mozgáshiány kockázatát. Már csak azért is, mert a normál súlyú hölgyekhez képest a túlsúly közel másfélszeres kockázatot jelent a szívbetegség okozta halál szempontjából, azoknak a nőknek pedig, akik nem mozognak rendszeresen, 1,58 százalékkal nagyobb az esélyük arra, hogy szívbaj viszi el őket. A napi 30-40 perces sétát nyugodt szívvel lehet úgy tekinteni, mint életmentő, életmeghosszabbító foglalatosságot.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek