Ártó páros!

Hazánkban növekszik a vesebetegek aránya, évente mintegy 6-7 százalékkal. Több mint kétmillióra becsülik a magas vérnyomásban szenvedők számát, s egymillióra a cukorbetegekét. S hogy mi köze e két dolognak a veséhez? Nos, e két betegség együttes jelenléte felgyorsítja a vesekárosító folyamatokat.

Élet-egészségValló László2010. 04. 22. csütörtök2010. 04. 22.

Kép:

Ártó páros!

A vese különösen érzékeny a magas vérnyomásra. E betegség tartós fennállása következtében rendellenessé válik a kiválasztó szerv hajszálereiben a véráramlás, emiatt csak részben képes ellátni föladatát: a folyadékfölösleg és a salakanyagok kiválasztását a szervezetből. Miután sóból is kevesebbet szűr ki, a vérnyomás megemelkedik, s így egymást erősítik a károsító folyamatok. A cukorbetegség nyomán kialakuló veseelégtelenség pedig abban nyilvánul meg, hogy a vesében futó hajszálerek falai megvastagszanak, a kialakuló érszűkület miatt kevesebb vér áramlik át a méregtelenítő szerven, s a kiválasztás zavart szenved.

A következmény? Idővel egyre súlyosabb: erősen romlik a vese szűrőteljesítménye, kevés salakanyag ürül ki a vizelettel, a többi pedig felhalmozódik a vérben, s végül húgyvérűség alakul ki, ami fáradékonyságban, étvágytalanságban, bőrviszketésben nyilvánul meg. Beavatkozás, kezelés nélkül e folyamat végzetes irányt vesz.

Jó a rosszban, hogy korai szakaszában felfedezve a vesebetegség gyógyszeresen kezelhető. A vesefunkcióra is kiterjedő laboratóriumi vizsgálattal – amit évente ajánlott elvégezni – fény derül a kezdeti rendellenességekre. Ha azonban már erősen leromlott a vese állapota, nem marad más választás, mint a művesekezelés, illetve a veseátültetés – amit pedig évente mintegy háromszáz alkalommal végeznek hazánkban.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek