Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Új kutatási eredmény a lábatlanságról: a monoton irodai munka, a számítógép előtt töltött sok-sok óra éppúgy megnöveli a trombózisveszélyt, mint a hosszú repülőút vagy a műtét utáni hosszú lábadozás. Vigyázat, testünk pangása előbb-utóbb nagy bajjal járhat…
Testünk minden porcikáját az aktivitás, a mozgás hatja át, így nincs abban semmi meglépő, ha a csökkent működésből, a pangásból előbb-utóbb baj lesz. Ámde hogy mekkora, esete válogatja. Mert ha például a lábunkat hagyjuk tartósan föladat nélkül, annak egészen súlyos következménye is lehet.
Népbetegségi rangra küzdötte föl magát a trombózis, az egész világon szedi áldozatait. Kialakulása az érelmeszesedéssel veszi kezdetét: lerakódások (plakkok) képződnek az erekben, amelyek csökkentik rugalmasságukat, szűkítik átmérőjüket.
Ha ezek a lerakódások leválnak, elindulnak az érben a vérárammal. És ki tudja, hol állnak meg? De ahol megragadnak, elzárhatják a szabad áralmás útját, ezzel agyi, végtagi vagy éppen szívtrombózist okozva. Aminek tragikus következménye is lehet…
Noha a vénák az egész szervezetet behálózzák, a trombózisok többsége a lábban, illetve a medencében alakul ki. Az alsó végtag vénái részben a felületen, részben a mélyebb részeken (az izmok között) futnak. A végtagok izomzata minden összehúzódáskor a vénákból a szív felé pumpálja a vért. Idősödve a vénák meggyöngülnek, megnyúlnak, így a visszapumpálás már nem lesz olyan tökéletes, mint húszéves korban.
De a baj nem jár egyedül: szintén az előrehaladott életkor számlájára írható, hogy a vénabillentyűk már nem zárnak olyan jól, így a vér egy része nem előre, hanem visszafelé áramlik. Mindezek kellemetlen következménye, hogy egyrészt a lelassult vér könnyebben alvad, másrészt a meggyengült, megnyúlt véna falai hajlamosabbak a gyulladásra, és – sajnos – az ilyen gyulladások környezetében előszeretettel keletkeznek vérrögök.
A felületi vénagyulladás könnyen felismerhető, helyén a bőr kipirosodik, és ez a terület fájdalmas. Nagyon fontos, hogy ne vegyük félvállról, kezeljük, mert a tapasztalatok szerint ezek gyulladása az esetek negyedében átterjedhet a mélyebb vénákra is, ami a vérrögképződés szempontjából is nagyobb veszélyt jelent. A megelőzés legfontosabb hármasa: mozogni, mozogni, mozogni! Minél többet használjuk a lábunkat, annál inkább fokozzuk a vérkeringést, s csökkentjük a vér alvadási, csomósodási hajlamát.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu