Aludjunk, vagy végleg elalszunk!

Minimum hat óra: ennyit kell aludnia mindenkinek, különben 12 százalékkal nő az esélye, hogy 25 éven belül a sírban végzi – állapították meg olasz és brit tudósok.

Élet-egészségA. Fodor György2010. 05. 15. szombat2010. 05. 15.
Aludjunk, vagy végleg elalszunk!

A vizsgálatok arra is fényt derítettek: aki kilenc órát vagy még ennél is többet alvással tölt, az efajta aluszékonysága valamilyen súlyosabb betegség jele is lehet.

A kutatás eredményét egy alvászavarokkal foglalkozó újság közölte, mégpedig úgy, hogy 16 kutatás eredményeit összegezték: így az adatok összesen 1,5 millió ember esetére vonatkoznak.

A BBC által ismertetett összegző tanulmány azt vizsgálta, hogy – a korábbi tanulmányokban szereplő brit, európai, amerikai és délkelet-ázsiai országokban – milyen összefüggés van a halálozási arány és az alvás között . A korai halál minden esetben összefüggésbe hozható vagy az ideális 6 óránál rövidebb, vagy az annál hosszabb alvásidővel.

Amíg a kevés alvás lehet közvetlen oka is a korai halálnak, illetve az azt okozó betegségeknek, a hosszú álom, mely 9 óránál is tovább tart, esetleg csak jelez valamilyen betegséget, amelyet mindenképpen kezelni kell – közölték a tudósok.

Francesco Cappuccio professzor, aki a nagy-britanniai Warwick Egyetemen az alváskutatási és egészségügyi programot vezeti, kijelentette: „A modern társadalomban fokozatosan csökken az átlagos alvásidő, s ez leginkább azokat érinti, akik teljes munkaidőben dolgoznak. A társadalmi nyomás egyre hosszabb munkaidőt és több műszakos munkát kényszerít ki”. A másik oldalon viszont – tette hozzá – a romló egészségi állapot az alvásidő meghosszabbodásával jár. Ha az ok–okozati összefüggés valóban létezik a korai halál és a kevés alvás között, akkor a kevés alvás – a vizsgálatokat átfogó időszakban – akár 6,3 millió 16 évesnél idősebb ember halálát is okozhatta.

Jim Horne, a Loughborough-i alváskutató központ vezetője némileg más véleményen van. Szerinte a korai halálban más tényezők is szerepet játszanak, az alvásidő hossza önmagában kevés: „Az alvás maga csak jelzőrendszer, amely mentális és fizikai állapotunkat tükrözi. Az alvást sokféle betegség és állapot – például a depresszió – befolyásolhatja. A jó alvás nem gyógyít meg senkit, de ha valaki öt óránál kevesebbet alszik, ott már valami nincs rendben”.

Az emberek túlnyomó többségének nem elég öt órai alvás: napközben álmos lesz, nő a baleseti és egészség-ártalmi kockázat – s bekövetkezhet a korai halál.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek