Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Pár éve az orvosok könnyebben nyúltak sebészkés után, mint napjainkban. Ennek oka, hogy a szakemberek ma a fejlett technikai eszközök segítségével sokkal pontosabb diagnózist tudnak felállítani, mint korábban. Lássunk néhány példát, ahol elkerülhető a vágás!
Mandula
Itthon sokáig bevett gyakorlat volt, hogy néhány torokgyulladás után az orvos a mandula eltávolítását javasolta. Úgy tűnik, ez a szemlélet egyre inkább a múlté. A mandula ugyanis nem fölösleges szerv, hanem nagyon fontos szerepe van az egészség megőrzésében, az immunrendszer működésében. Amikor a mandula megduzzad, azt jelzi, jól dolgozik, hiszen a nyiroksejtek és a nyirokfolyadék odaáramlik. Tehát a duzzadt mandula nem ok a műtétre!
Azonban el kell távolítani, ha rendszeresen visszatér a gyulladás vagy ha tályog alakul ki rajta. A műtét nem kellemes, a fájdalom napokig megmarad. Legveszélyesebb szövődménye a bevérzés, a torokban keletkező vérzést ugyanis nehéz elállítani. Rossz hír, hogy a mandula visszanőhet.
Aranyér
Az aranyér a leggyakoribb végbélbetegség, a lakosság negyven százalékát érinti. Önmagában nem betegség, fontos része a végbél záró mechanizmusának. Betegséggé akkor válik, ha a csomó megnagyobbodik, a nyálkahártya megnyúlik, panaszok jelentkeznek (vérzés, viszketés, fájdalom).
Az ambulánsan elvégezhető beavatkozások (gumigyűrű, lézer) vérzésmentes, gyors sebgyógyulást tesznek lehetővé. A kezelések után a megszokott életmód folytatható. A szövődmények ritkák, a kiújulás azonban lehetséges. A hagyományos aranyérműtétre kórházban kerül sor. A sebgyógyulás lassabb, viszont bizonyos esetekben – kizáródás, gyulladás, elhalás – elengedhetetlen a műtét.
Anyajegy
Az anyajegy a bőr jóindulatú elváltozása. Eleinte laposak, később egyre jobban kiemelkedhetnek. Attól, hogy valakinek sok anyajegye van, még nem biztos, hogy kialakul nála a melanoma, azaz a festékes bőrdaganat – de mivel a melanomák egyharmada anyajegyből fejlődik ki, a kockázat értelemszerűen megnő.
Nem igaz, hogy a sötét és nagy anyajegy veszélyes. Ha szabályos, kerek vagy ovális, a pigment egyenletes benne, akkor nem kell eltávolítani. Ezt azonban csak a bőrgyógyász tudja eldönteni, ezért az éves ellenőrzés nagyon fontos!
Ha viszont a formája, mérete hirtelen megváltozik, ok nélkül váladékozni, vérezni kezd, haladéktalanul orvoshoz kell fordulni. Az orvos kimetszi és szövettanra küldi az eltávolított részt.
Vakbél
A vakbél a vékony- és vastagbél találkozásánál elhelyezkedő kis szerv, amelyből egy nyúlvány ágazik ki. Valójában ez a féregnyúlvány gyullad be, ha olyan anyag kerül bele, amely elzárja az összeköttetést a vakbéllel és elszaporodnak az egyébként természetesen jelen lévő baktériumok. Ha ezt nem kezelik, elhal, kilyukad, és a gennyes tartalom a hasüregbe kerül.
Eleinte csak diétával, a has jegelésével próbálkozhatnak a szerv megtartásával, ez azonban kockázatos. Egyre elterjedtebb, hogy a tünetek jelentkezése után (fájdalom, kemény, feszes has, hányinger, láz) laparoszkópos eljárással (képünkön) megnézik a hasüreget, és ha szükséges, a kis metszett seben kiveszik a féregnyúlványt.
Mivel ez az eljárás még kevés kórházban elérhető, többnyire a műtét a megoldás, mely során a sebész metszést ejt az alhas jobb oldalán és úgy távolítja el a nyúlványt.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu