Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A kánikula beköszöntével tömegesen indulnak be a légkondicionáló berendezések. Ha a beüzemelést követően furcsa, penészre emlékeztető illat csapja meg az orrunkat, állítsuk le, s hívjunk szakembert.
Hazánkban évente húsz-huszonöt esetben mutatható ki, hogy egy-egy betegséget hozó fertőzés hátterében a légkondicionáló berendezés áll. Hogyan lehetséges ez?
A megértéshez nem árt megismerni a klímaberendezés működésének lényegét. A légkondi – mint tudjuk – az épület belső teréből juttatja a meleget a külső térbe. Ez egy hűtőközeg (speciális folyadék) révén valósul meg, amely zárt csőrendszerben kering, s a belső tereken áthaladva elnyeli a helyiségek túlzott hőjét. Innen a kültéri hőcserélőbe (vagy klímagépházba) jutva, annak nagy felületén (lamelláin) leadja a hőt. A hőleadás hatásfokát az itt felszerelt ventilátor növeli meg, ennek eredményeként a hőcserélőben áramló hűtőközeg hőjét a külső levegő fölveszi, és a már lehűlt hűtőközeg áramlik vissza a belső terekbe.
A hőcsere, illetve hőelvonás következményeként pára csapódik ki a levegőből a lamellák felületére, amely alul, egy tálcán gyűlik össze. Ez az úgynevezett kondenzvíz. Ebben szaporodhatnak el a kórokozók, amelyek a hűsítő légárammal kerülnek a lakás légterébe. A klímaberendezés által okozott betegség – amelynek legelső megnyilvánulást legionárius betegségként tartja számon az orvostudomány – lázzal, hidegrázással, izomfájdalmakkal kezdődik, s akár még tüdőgyulladásig is fajulhat.
A védekezés a hőcserélő, illetve a kondenzvizes tálca tisztántartásából áll, amelyet legalább évente egy alkalommal – lehetőleg még a szezon előtt – szakemberrel végeztessünk el. A legújabb légkondikat már automatikus tisztító funkcióval is felszerelik: csak egy gombnyomás, s a készülék megszárítja a hőcserélő nedves felületét, így akadályozva meg az ártalmas penészgomba megtelepedését.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu