Ártalmas adalékok: jobb félni, mint megijedni!

Tizenhét vizsgált műanyagtermékből 7-ben talált veszélyes anyagot a Levegő Munkacsoport megbízásából készült laborvizsgálat.

Élet-egészségRomvári Orsolya2010. 09. 01. szerda2010. 09. 01.
Ártalmas adalékok: jobb félni, mint megijedni!

A műanyag termékekben négy ftalátvegyületet kerestek: DB-t, DIBP-t, BBP-t és DEHP-t. E vegyületeket az Európai Unió vegyi anyag rendelete a különös aggodalomra okot adó anyagok csoportjába sorolta.

A ftalátokat döntően a PVC lágyítószereként használják, így számos műanyag termékben megtalálhatóak: PVC padlókban, játékokban, flakonokban, ruhákban, műszaki cikkekben, kábelekben, kozmetikumokban. A ftalátok a termékekből kijutva bekerülnek a szervezetbe, s a vérből kimutathatóak. Számos ftalátról bebizonyosodott, hogy károsítja az emberek szaporodási képességeit és hormonrendszerét. Így hozzájárulhatnak például a mellrák kialakulásához, míg más flatátokat az asztmával és az allergiával hozták  összefüggésbe. Az anyák a méhen keresztül átadják a testükben lévő ftalát-vegyületeket a magzataiknak is.

A Rochester Egyetem vizsgálatai szerint két gyakran használt ftalát, a DEHP és a DBP magasabb koncentrációja a kisfiúknál nagymértékben csökkentette az olyan „fiús” játékok használatát, mint például a kisautó vagy a vonat, míg a kislányoknál nem figyeltek meg eltéréseket. Az unió korábban számos ftalát felhasználását korlátozta a gyerekjátékokban.

A Levegő Munkacsoport vizsgálata gyermekek és szülés előtt álló nők számára készült hétköznapi termékek ftalát-tartalmát vizsgálta meg. Tizenhét termék, többek között ruhák, műszaki cikkek, strandfelszerelés, sőt egy szexjáték összetételét is elemezték, s a négy különösen veszélyes vegyületen túl további négy ftalátot (DMEP, DnPeP, DIPP és DINP) is kerestek. A 17 vizsgált termékből 7-ben találtak 0,1 tömegszázalék feletti ftalátot.

A Levegő Munkacsoport szerint kockázatos, hogy a gyermekek számára készült papucs 16 százalékban tartalmaz veszélyes anyagot, míg egy szexjáték 55 százalékban ftalátból készült. Ez utóbbi azért is jelent nagy veszélyt, mert a leendő anyák teste éppen ott kerül kapcsolatba a szaporodási képességeket és a hormonrendszert károsító anyaggal, ahol az a legnagyobb kárt tudja okozni. Veszélyes ftalát volt továbbá  piperetáskában,  fülhallgatóban, elekromos vezeték hosszabbítóban. Jó hír viszont, hogy több termék, így az Aquafresh fogkrém, a Tesco strandlabdája és kar-úszója, valamint a vizsgált gyerekjátékok nem tartalmaztak ftalátokat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek