Nem ártalmas a sok sms

Elsősorban a kamaszok szülei figyelik aggódva a híreket, ha szóba kerül az sms-ek egészségre káros hatása. Most mindenki fellélegezhet: úgy tűnik, csupán ügyes reklámfogás volt a hír, miszerint a sok sms küldése megbetegít.

Élet-egészségSzabó Enikő2010. 09. 22. szerda2010. 09. 22.
Nem ártalmas a sok sms

Az új betegség, amely „sms-mámor” vagy „poszt-sms stressz szindróma” néven sokkolta az érintetteket, nem létezik. Reklámszakemberek találták ki, hogy egy mobilszolgáltató neve a szalagcímeken köszönjön vissza.

„Ha valaki túl sok sms-t ír, az megbetegszik: nekirohan a falnak, kisebbségi komplexus alakul ki nála, s nem létező csengőhangokat hall” – jelentette egy német hírügynökség az ausztrál médiára hivatkozva. A gond csak az, hogy az ausztrál újságírók egy PR-mutatványának dőltek be. A forrás ugyanis, amire hivatkoztak, egy ausztrál mobilszolgáltató sajtóközleménye volt.

A sajtóközlemény olyan nyilatkozatokat tartalmazott, melyeket azt sugallták, hogy a sok sms-től pszichés betegségek alakulnak ki fiataloknál. A nyilatkozatok egy pszichológus tanulmányából származtak, aki azonban semmit sem tud a lelki zavarokról. „A kutatásom az mutatta ki, hogy a fiataloknak előnyei és hátrányai is származnak a mobiltelefon használatából. Függőségről szó sem volt” – mondta Shari Walsh.

Talán egy másik kutató, Jennie Carroll tehet arról, hogy a történet így alakult. Tőle a mobilszolgáltató azt kérdezte, van-e bizonyíték az sms-küldés és a lelki zavarok közötti összefüggésre. Carroll átnézte azokat a publikációit, amikben a fiatalok mobilhasználati szokásaival foglalkozott, s mondott pár példát, amelyeket össze lehetett kapcsolni az említett fogalmakkal.

Az állítólagos sms-függőségről szóló történet remek példája annak, hogyan kerülhet be egy cég a közbeszédbe, miképpen segítenek neki ebben a profik, és hogyan szállnak be a játékba az újságírók is – a tudtukon kívül.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek