A rossz lehelet okaival foglalkozva kevés szó esik arról, hogy a helyes szájápoláshoz nemcsak a fogak, hanem a nyelv tisztítása is hozzátartozik.
A nyelven megülő lepedék számos mikroorganizmusnak ad átmeneti otthont. Az, hogy valakinek mennyire lepedékes a nyelve, típus-, hajlam- és táplálkozás-függő.
A nyugati világban kevésbé ismerik a nyelvtisztítást, pedig Kínában és Indiában már évszázadok óta gyakorolják. Úgy vélik, nemcsak fogaink ápolására kell nagy energiát fordítani, hanem a nyelv tisztaságára is figyelni kell.
A növényi táplálékban gazdag, rostdús ételek, az ételek alapos megrágása segít, hogy a nyelv tiszta maradjon.
A nyelv tisztítására több lehetőség is van. Az első, hogy egy fogkefével – amelynek kis feje és egyenletes felületű sörtéi vannak - a garat felől söprögető mozdulatokkal távolítjuk el a lepedéket. A másik megoldás, hogy a gyógyszertárakban, drogériákban kapható nyelvtisztító lapáttal végezzük el ezt a műveletet.
Minden fogmosáskor tanácsos elvégezni a nyelvtisztítást is, de naponta egyszer mindenképpen. Kutatások bizonyították, hogy akik rendszeresen tisztítják a nyelvüket, a fogaik lepedékessége is a harmadára csökken, s a nyelvbimbók csökkent ízérzékelése is helyreáll.