Babamasszázs mozgásterápiával

Ne örülj, ha túl korán indul el a gyerek! Akár ez is lehetne a jelmondata Baranyi Ágnesnek és Bendig Borbálának, a BBMM, azaz a Baranyi Bendig Mozgás Masszázs megalkotóinak. A thai babamasszázs és a nyugati gyógypedagógiából ismert mozgásterápia ötvözete otthon is segíthet abban, hogy bizonytalan vagy épp a kisbaba fejlődését siettető anyukából, apukából tudatos, gyermekünk érését jól segítő szülővé válhassunk.

Élet-egészségSzékhelyi Fruzsina2011. 02. 10. csütörtök2011. 02. 10.

Fotó: Bodó Gábor

Babamasszázs mozgásterápiával Fotó: Bodó Gábor

„Az én gyerekem mindent előbb kezdett, mint a többi.” „Képzeld, fél éves, és már egyedül ül.“ „Az én fiam nem volt egyéves, amikor elindult.” Ilyen és ehhez hasonló mondatokat bárki elcsíphet a játszótéren, bőszen egymásra licitáló anyukákkal Dunát lehetne rekeszteni.

– Azért, hogy a kisbabák minél hamarabb apró emberekké nőjenek, a modern szülők mindent meg is tesznek. Babaúszásra, tornára, bébiangolra járatják, felnőttruhák kicsinyített mását aggatják rájuk, különféle fejlesztő foglalkozásokra cibálják a még alig eszmélő, pár hónapos  csecsemőket. A piciknek mindeközben pedig épp csak arra nincs idejük, amire kellene: felfedezni a saját testüket – vélekedik Baranyi Ágnes, a BBMM (Baranyi Bendig Mozgás Masszázs) egyik megalkotója. Ágnes és kolléganője, Bendig Borbála gyógypedagógus, mozgásterapeuta szerint ez nagy hiba, amiért méhünk gyümölcsének sokszor évekkel később, az iskolában kell megfizetnie.

– A mozgásfejlődés és ezzel együtt az idegrendszer fejlődése szigorú hierarchia szerint valósul meg. Ha kimaradnak, vagy felcserélődnek az egyes lépések, vagy nincs elegendő tér és lehetőség a gyakorlásra, akkor zavarok lesznek a gyermek fejlődésében. Az idegrendszer egyes területei alulszervezetté válnak. Az idegrendszeri éretlenség következményei az óvodában és az iskolában jelennek majd meg, tanulási nehézségek és viselkedési zavarok formájában – mondja Borbála, aki aggasztónak találja a mai helyzetet. – Sok szülő panaszkodik arra, hogy hiperaktív a gyermeke vagy képtelen végigülni nyugodtan egy tanórát.

– A szülők és a gyermekek életmódját tekintve sajnos, ebben nincsen semmi meglepő. Nem ritka, hogy az egészen apró baba mellett már reggeltől estig szól a televízió, a rádió, működik a számítógép, az újszülötteket plázákba hurcolják, folyamatosan ki vannak téve különféle ingereknek. Nem csoda, hogy így nem tanulnak meg elcsendesedni vagy befelé figyelni, és sajnos, gyakran még felnőttkorukra sem alakul ki a testtudatuk – veszi át a szót Ágnes. – A legtöbbször épp ezért a szülőkön kezdjük a „kezelést”.

A thai masszázs hazai nagyasszonya, aki amúgy elnöke a Thai Masszőrök Magyarországi Egyesületének és egyben meghonosítója a thai bébi- és gyermekmasszázsnak, sokéves tapasztalattal bír: kollégáival budapesti és pomázi oktatási központjában mutatja be az édesanyáknak, miként válhatnak gyermekük fejlődését jól segítő, tudatos szülőkké.

– A BBMM segíti a mozgásfejlődést, minden szervre jótékony hatású – magyarázza Ágnes. – A módszer a hagyományos thai babamasszázs és szemlélet ötvözése az ideggyógyászat és a fejlesztőpedagógia tudományos eredményeivel, a csecsemők első életévére kidolgozva. A babamasszázs folyamatához kapcsolódik a testtájankénti mozgatás, figyelembe véve a baba életkori fejlettségi szintjét. Az eljárás már újszülötteken is végezhető, sőt, koraszülött csecsemőknél is. Születéskor a csecsemő, kibújva a védett, ringó fészekből, másfajta hőmérséklettel, fényviszonyokkal, már nem tompított hangokkal szembesül. Meg kell akadályozni, hogy ez az elválás és nagyfokú változás bármilyen szenvedést okozzon neki. Ebben segíthet a masszírozás. Nálunk az édesanya megtanulhatja, hogy otthon miként szeretheti jól a gyermekét.

– A módszer mindig egy picit a gyermek mögött van, épp ezért szoktuk mondani, hogy a BBMM nemhogy gyorsítja, hanem olykor épp lassítja a mozgásfejlődést. Praxisomban nem egyszer előfordult például, hogy iskoláskorú gyermeket kellett megtanítanom mászni – folytatja Borbála, aki biztosít afelől, hogy a fejlesztő eljárás egyéb terápiákkal is tökéletesen szinkronban tud működni. – Ez nem terápiás módszer, kifejezetten egészséges gyermekek számára fejlesztettük ki. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a nem megfelelő mozgásfejlődésű vagy viselkedészavaros kicsik számára kialakított egyéni válfaja ne nyújtana gyógyírt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek