Klóros kórok a vízben

Az úszást számos betegség megelőzésére, gyógyítására ajánlják az orvosok. Az uszodák vizével azonban gondok támadhatnak.

Élet-egészségPethes József2011. 02. 23. szerda2011. 02. 23.

Kép: baba mama úszás gyerek víz uszoda XXII. kerület budafok 2009 09 12 Fotó: Kállai Márton

Klóros kórok a vízben
baba mama úszás gyerek víz uszoda XXII. kerület budafok 2009 09 12 Fotó: Kállai Márton

Az utóbbi időben a fertőtlenítésre használt klórgáz négy esetben is kisebb balesetet okozott az ott dolgozóknak. Ezt megelőzendő, be kell tartani a szigorú óvintézkedéseket, így a gázálarc, a teljes alakos védőfelszerelés használatát.

A klór ma még nélkülözhetetlen az uszodavizek fertőtlenítéséhez. Főként azért ragaszkodnak hozzá, mert ez a legolcsóbb – miközben léteznek alternatív megoldások is. Ilyen például az aktív oxigénes fertőtlenítés, melynek során elmarad a klórszag, a kezelt víz nem izgatja a bőrt és a szemet, nem keletkeznek kellemetlen mellékhatású vegyületek. A sárvári gyógyfürdőben pedig az Európában is ritka ultraszűrős vízkezelési technológiát alkalmazzák. Ez kiszűri a lebegő anyagokat, a baktériumokat és vírusokat, de nem távolítja el a gyógyvíz oldott ásványi anyagait.

A klór használatának veszélyeire nemrégiben német környezetvédők is felhívták a figyelmet. Szerintük nemcsak az uszoda dolgozóira veszélyes, hanem a vendégekre is. Állítják, hogy a klór ammóniával történő keveredése rákkeltő vegyületek kialakulásához vezethet. A német környezetvédelmi hatóság nemrégiben bejelentette, hogy átfogó vizsgálatot indít annak kiderítésére: vajon a klóros víz valóban hozzájárul-e a korai asztma kialakulásához? A hatóságok óvatosságra intik a szülőket, s azt javasolják, hogy a kisbabákat kétéves korukig ne vigyék úszni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek