Veszedelmes vakációs örömök

A szünidő velejárói a karcolások, horzsolások, sebek – olykor pedig kisebb-nagyobb balesetek keserítik a szünidőt.

Élet-egészségSzabó Enikő2011. 06. 19. vasárnap2011. 06. 19.

Kép: „Minden vizsgálat kezdetén szánok rá időt, hogy elnyerjem a kicsik bizalmát”- mondja a doktor.

Veszedelmes vakációs örömök
„Minden vizsgálat kezdetén szánok rá időt, hogy elnyerjem a kicsik bizalmát”- mondja a doktor.

Sokkoló adat: hazánkban évente a 0–24 éves korosztályból baleset miatt 24 ezren kerülnek kórházba, s háromszáz fiatalon már a gyors orvosi beavatkozás sem segíthet. A kisgyermekek a leggyakrabban otthonukban sérülnek meg, mivel önfeledt játékuk közben gyakorta nem mérik fel, miképpen végződhet merész vállalkozásuk. Szögezzük le: a nagyobb testvérek nem alkalmasak arra, hogy a kisebbekre vigyázzanak, mert váratlan helyzetekben elbizonytalanodnak.

Gondos figyelemmel, okos magyarázatokkal sok szünidei anomália elkerülhető. A kertben, udvaron ne legyen nyitott vagy fedetlen akna, kút, gödör. Ha medencét állítunk, kerti tavat készítünk, mindenképpen kerítsük körbe. A folyó- és tóparton vihar közeledtével semmiképpen se engedjük a gyereket a víz közelébe. A növényvédő és permetezőszerek roppant veszélyesek: az üdítősflakonokba áttöltött mérgek csábítják a csöppségeket, ezért mindig eredeti csomagolásban, gondosan zárt helyiségben vagy szekrényben tároljuk ezeket. S ne feledjük azt sem, hogy a nyári diákmunka során is gyakori az égési seb, a végtagsérülés, az áramütés, a zuhanásos baleset.

A balesetet szenvedett gyerekek gyors ellátása roppant fontos. Mit lehet és kell tenni, amíg az orvosi segítség megérkezik? Nézzük sorra a gyakoribb eseteket.

Mérgezések és maródások. A maró anyaggal szennyezett ruhát a sérült gyerekről azonnal távolítsuk el, bőrét, haját folyóvízzel öblítsük ki. Lúgok és savas anyagok ivása után az első öt-tíz percben rendkívül fontos a bőséges folyadékfogyasztás (víz, tea, gyümölcslé). Nem szabad hányást provokálni, amennyiben lúggal, savas vagy habzó anyaggal, benzinnel történt mérgezésről van szó, netán a gyermek eszméletlen vagy görcsöl, és semmiképpen se itassunk vele sós vizet.

Vízi balesetek. A vízből kimentés után ellenőrizni kell a légzést, a keringést, a tudatállapotot. Amilyen gyorsan csak lehet, fogjunk hozzá a gyermek szájból szájba, orrba lélegeztetéséhez. Ha a pulzus nem tapintható, kezdjük meg a szívmasszázst. Nyílt vízi baleseteknél, nagyobb gyerekeknél a mentéskor és újraélesztéskor gondolni kell a nyakcsigolya esetleges sérülésére is.

Forrázás, égés. A kis kiterjedésű sebet azonnal hideg vízzel kell hűteni: a víz hőmérséklete kb. 18 fokos legyen, a hűtés időtartama a negyedórát ne haladja meg. Amennyiben tudjuk, a hideg vizes kezelés után vegyük le a környező ruházatot. A sebbe ragadt textildarabokat vágjuk körül, de ne távolítsuk el. Ezután tiszta lepedővel, steril gézzel fedjük le a megégett-forrázott területet. Tilos a megégett felületre kenőcsöt, jódot, hintőport tenni.

Allergiás sokk. A méhcsípéskor vagy ételallergia miatt fellépő tünetek – szájüregi viszkető érzés, ajkak duzzanata, torok összeszűkülése, a bőr és a felső légutak nyálkahártyáinak duzzanata, émelygés, hasi görcsök, hányás – esetén a legfontosabb azonnal orvost vagy mentőt hívni. Ha a légzés, a keringés leáll, az újraélesztést azonnal meg kell kezdeni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek