Nézzen a körmére!

Gondolták volna, hogy a köröm színében, alakjában, felépítésében történt változás akár súlyos betegség tünete is lehet?

Élet-egészségSzabó Enikő2011. 07. 16. szombat2011. 07. 16.

Kép: Köröm, körömerösitĂ©s, betegsĂ©gek, egĂ©szsĂ©g, festĂ©s 2011.07.10. fotĂł: NĂ©meth András PĂ©ter, Fotó: Nemeth Andras Peter

Nézzen a körmére!
Köröm, körömerösités, betegségek, egészség, festés 2011.07.10. fotó: Németh András Péter
Fotó: Nemeth Andras Peter

Kezdjük azzal: elsősorban ne a lábkörmöket vizsgáljuk, hiszen azok akár a nem megfelelő cipőtől is elszíneződhetnek és deformálódhatnak. Összpontosítsunk a kezeinkre. Az egészséges köröm általában rózsaszín. Ha ez megváltozik, joggal gyanakodhatunk valamely nyavalyára.

A kékes árnyalat utalhat elégtelen oxigénellátásra szív- és tüdőbetegség esetén, de ne gondoljunk mindjárt a legrosszabbra: a háttérben ezüsttartalmú gyógyszer is meghúzódhat. A sárga szín csalóka, hiszen a köröm elszíneződhet a dohányzástól, bizonyos vegyszerek (például a körömlakkok) tartós használatától, ám jelezheti a tüdő és a máj kórságát is. Ha kezdődő gombásodás tünete, akkor egyúttal meg is vastagszik. A barnás szín többnyire veszélytelen, általában gyógyszerek mellékhatásaként figyelhető meg, de a köröm alatt keletkezett vérömleny felszívódásakor is viríthat. Ugyanakkor a körmön átívelő barna csík a vese elégtelen működésére utalhat. A fekete elszíneződés gyakori, ha erős ütés éri az ujjat és a köröm alatti terület bevérzik, ez a körömmel együtt lenő. Ám ha nem tűnik el, orvoshoz kell fordulni, mert a melanoma gyanúja is felmerülhet. A nagyméretű fehér foltok gyomor- és bélrendszeri betegség tünetei lehetnek. A túl halvány körömágy vérszegénységre, a vörös pedig szívbajra utal. A fehér pöttyök a néphiedelem szerint vitaminhiányt jeleznek, pedig valójában a hibás szarusodás következménye.

Optimális esetben a köröm barázdáltság nélküli, erős, nem töredezett. Ha vízszintes barázdáltság figyelhető meg, az gyomor- vagy bélbetegséget jelezhet, netán gyulladást a szervezetben. A keresztbarázdák mérgezésről vagy valamilyen fertőzéses megbetegedésről szólnak. A haránt irányú bemélyedések utalhatnak pikkelysömörre – de ennek a jele az „olajcsepp” tünet is: a köröm foltos elszíneződése, tűszúrásnyi pöttyök, bemélyedések megjelenése. A hosszanti barázdák kialakulása még nem sejtet kóros elváltozást, de jelezhet folyadékhiányt, emésztési zavarokat, s úgyszintén lehet makacs gombás fertőzés következménye.

A berepedezett köröm szinte mindig ásványi anyag vagy vitamin hiányára utal. Súlyos vashiány estén keresztben ketté is hasadhat, de szintén vashiányra utal a kanálköröm is: a körömperemen kanálforma kis vályú képződik. Ismert elváltozás az óraüvegköröm: a köröm felszíne domborúvá válik (mint a zsebóra üveglapja), az utolsó ujjpercek szélesebbek, vastagabbak lesznek. Utalhat szív- és tüdőbetegségre, keringési problémára, neurológiai zavarra is.

Fordítsunk kellő gondot körmeink egészségének megőrzésére. Hetente vágjuk rövidre, de ne nyúljunk durván a körmünk alá, mert ezzel elfertőződhető sérüléseket okozhatunk. Langyos szappanos vízzel mossunk kezet, s ha kell, használjunk puha sörtéjű körömkefét. Kényeztessük körmeinket ápolókrémmel, így megelőzhetjük a berepedezést, a kiszáradást. A körömrágás nem csupán csúnya, de rizikós szokás is: a leszakadozó körömdarabkák helyén támadásba lendülhetnek a kórokozók. Aki pedig műkörmöt visel, rendszeresen ellenőrizze, hogy nincs-e alatta zöldes elszíneződés, ami bakteriális fertőzésre utalhat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek