Túlpörgetve – de meddig?

Gazdasági válságos, létszámleépítéses korunkban egyre növekszik a munkahely értéke. Egyre többet és jobban kell teljesíteni, kívánatos mindig a csúcson lenni, „legalább” száztíz százalékon. Lássuk, hová vezethet mindez!

ÉletstílusValló László2009. 08. 25. kedd2009. 08. 25.

Kép: manager iroda főnök kávé energiaital drog álmosság fáradtság 2009 08 14 Fotó: Kállai Márton

Túlpörgetve – de meddig?
manager iroda főnök kávé energiaital drog álmosság fáradtság 2009 08 14 Fotó: Kállai Márton

Gondolkozz el, milyen lenne, ha mindennap kapnál még plusz három órát azzal, hogy korábban tudsz kelni és energikusabban tudsz dolgozni? Milyen sikerélmény lenne, ha a következő üzleti elképzeléseddel azért söpörnéd el a konkurenseidet, mert velük ellentétben te 110 százalékot tudsz nyújtani? És mennyivel kereshetnél több pénzt úgy, ha mindennap friss és energikus lennél?

A kérdéseket az energikus menedzser energiaital nevű termék honlapja teszi föl az oda látogatóknak, és rögtön meg is adja rá a bravúros választ: ez a minden perces fittség, a kifogyhatatlan energikusság az energiaitalok rendszeres fogyasztásával elérhető.

A munkapszichológusok szerint a gazdasági válsághelyzetben megnövekedett a szerhasználat a vezető beosztásban dolgozók körében. Sokan úgy gondolják: élénkítőszerek (energiaital, speed) nélkül nem bírnák a napi 12-14 óra munkát és a stresszt. Valló Ágnes pszichoszomatikus belgyógyász szerint amíg az idősek inkább kávéznak, a fiatalok elképesztő mennyiségben fogyasztják az energiaitalokat. A fiatal menedzsereknek különösen nagy kihívás a jól fizető vezető beosztás, mert egyrészt meg akarnak felelni a munkahelyen, ugyanakkor nem akarják feladni a fiatalos életformájukat, a bulikat, az éjszakába nyúló hétvégi partikat sem. Amivel azonban iszonyúan lefárasztják magukat – mondja az orvosnő, aki egyben a Menedzserbetegségek című könyv szerzője is.

De ne gondoljuk, hogy a túlhajszoltság, a munkamánia csak a menedzserek sajátja. Könnyen beleeshet bárki, akinek a munka válik élete középpontjává. A munkamániás egy idő után már kényszeresen dolgozik, rendszerint pihenők nélkül. Ha pedig mégis szünetet tart, közben is csak a munkájára gondol. És mivel nem tud igazán kikapcsolódni, megpihenni, fáradtan, fásultan és elkeseredetten küzd a tennivalókkal. Ilyen helyzetben ő is könnyen vevő lehet az élénkítőszerekre, általuk, mesterségesen próbálva magát lendületben tartani. Jellemzője az is, hogy csak a saját maga által elvégzett munkát tartja megfelelőnek, ezért képtelen bármit is kiadni a kezéből. Amivel persze nemcsak a dolgát, a helyzetét is nehezíti. Beteges mániája miatt a házastársi, családi, baráti kapcsolatai ellehetetlenülnek, gyakran válságossá válnak. A legáltalánosabb következmények: indulatkitörések, nyugtalanság, álmatlanság, kikapcsolódási képtelenség, folyamatos fáradtság.

A munkamániának a vezető beosztásúak éppúgy áldozatául eshetnek, mint beosztott tisztviselők vagy háziasszonyok (például a tisztaságmániások). Azonban mégis inkább a férfiakat fenyegeti, hiszen hagyományos szerepük szerint az ő dolguk eltartani a családot.

A szakemberek a gyógyulás kulcsát a mértéktartásban, a kikapcsolódni tudásban, az elégséges pihenésben látják. Valló Ágnes szerint a munkahelyi élénkítés egészséges módja, ha a fiatalok el-elugranak az edzőterembe futógépezni. Sokat segíthetne a rendszeres munkahelyi torna is, ha ezt vállalnák. De a legfontosabb, hogy ki-ki alvással pihenje ki a munka-túlmunka fáradalmait, és mellőzzön minden, a szervezetet kimerítő élénkítőszer-használatot.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek