Ősszel befűtenek a polgári erőműben

Hat esztendővel ezelőtt hatalmas lakossági ellenállásba ütközött a tervezett gumihulladék-égető erőmű felépítése Polgáron. Az emberek egészségüket féltették, s féltik ma is.

EnergiaBalogh Mária2009. 05. 20. szerda2009. 05. 20.
Ősszel befűtenek a polgári erőműben

Struba József, a hajdú-bihari Polgár alpolgármestere, érdeklődésünkre a következőkről számolt be az országban egyedülálló hulladékégető-erőművel kapcsolatosan. Hat évvel ezelőtt merült fel először a létesítmény építésének gondolata, amikor a Polgáron élők heves tiltakozásukat fejezték ki a beruházás ellen. Több nagygyűlést is tartottak, ahol a lakók elutasították az általuk egészségtelennek vélt gumihulladék- égető erőmű építését. Legtöbben azzal érveltek, hogy akármilyen korszerű lesz a létesítmény, és a szűrő berendezés, a levegőbe kerülő égéstermék füstjének rákkeltő hatásával akkor is számolni kell. A polgáriak féltették, s ma is féltik földjeiket, jószágaikat a környezet szennyezéstől. Arról nem is szólva, hogy a közelükben lévő tiszaújvárosi TVK erőmű, megítélésük szerint Polgár légszennyezettségben régóta komoly szerepet játszik. Ellene tenni azonban semmit nem tudnak.

- Az új gumihulladék- égető erőmű a várostól három kilométerre már megépült – sorolja az alpolgármester. – Itt valaha egy sertéstelep volt, most már magántulajdonban lévő ipari park található a területen.

- Ez azt jelenti, hogy a képviselő-testületnek nincs beleszólása l? – kérdezem.

- Hat éve nem támogattuk a létesítmény építését, de magánterületre szóltak a tervek, így szavazati jogunk nem volt. Korábban egyébként, a beruházó a TechCon Kft. szakemberei azt bizonyították, hogy más lakóterülethez közeli, hasonló égetőművek is üzemelnek, és a kibocsájtott anyag sehol nem veszélyeztette az egészséget.

- Magyarországon, vagy határon kívül létezik ilyen erőmű?

- Magyarországi példát nem tudtak említeni, csak amerikait és olaszországit, amelyek bemutatásával valamelyest sikerült a lakosság félelmeit eloszlatni, a kedélyeket csillapítani – felelte Struba József alpolgármester, s hozzátette: jelenleg még nem az égetőmű üzemelése okoz gondot a polgáriak számára, hanem az a hatalmas mennyiségű, szennyezett gumi halmaz, ami évek óta hever a telepen. A cég szakemberei szerint a lerakott gumihulladék nem veszélyeztetik a környezetet, aggodalomra tehát semmi ok.

Ettől persze még nem nyugodtak meg sem a városvezetők, sem a lakosok. Csakhogy később megtudták, hogy a Hortobágyi Nemzeti Park (HNP) nem ellenzi a nem mindennapi beruházást. Ha viszont a Világörökség részét képező Hortobágy állat-, és növényvilága nincs veszélyben, miért kellene aggódniuk a polgáriaknak? – vélekednek a bizakodóbbak.

A polgári önkormányzat egyébként garanciát kért, és kapott is arra, hogy az erőmű nem szennyezi majd a környezetet. A több mint harminc munkahelyet teremtő, mára 10,5 milliárd forintos beruházással épült égetőben jelenleg a technológia szerelése zajlik – mondta az alpolgármester. A szeptember elsején induló próbaüzem után 3-4 héttel kezdődhet a valódi, üzemszerű termelés. Az erőmű évente 12-14 ezer gumiabroncsból 17,6 KW villamosenergiát állít majd elő, amit szerződés szerint nem Polgár lakossága hasznosít, hanem azt az E-ON- nak értékesíti a beruházó cég. A városvezetők tudomása szerint, ez az árammennyiség egy hazai kisváros éves villamos-energia felhasználásának felel meg.

Arra a kérdésre, hogy miért kellett hat évet várni az égetőmű felépítésére, az alpolgármester azt mondta: tudomása szerint 2005-ben már az alapkövet is letették az ipari park területén, csakhogy időközben az akkori fővállalkozó csődbe ment, s az új megtalálása, és az anyagiak előteremtése, hosszú időt vett igénybe. Így a korábban 7 milliárdosra tervezett létesítmény ma 10,5 milliárd forintba kerül. Ennek 70 százalékát a Magyar Fejlesztési Bank, 30 százalékát pedig a TechCon Kft. tulajdonosai állják, vagyis az önkormányzatnak anyagi érdekeltsége sincs a vállalkozásban. Haszna a vállalkozásból, a létesülő munkahelyek lehetősége – a napokban zajlik a dolgozók felvétele -, valamint a város kasszájába befolyó iparűzési adó lehet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek