Tíz év múlva passzív lesz az Unió

Kizárólag az energiaigényeit önellátó módon fedezni képes új házak átvételére adna engedélyt 2019-től az Európa Parlament most elfogadott jelentése, amely e szabályt a középületek esetében már 2016-tól bevezetné - írja a bruxinfo.hu. Mivel az Európai Unió energiafogyasztásának közel felét az épületek energiaellátása teszi ki, kiemelt cél a lakóházak és a középületek energiahasználatának csökkentése és fenntarthatóbbá tétele.

EnergiaSzabad Föld Online2009. 05. 05. kedd2009. 05. 05.
Tíz év múlva passzív lesz az Unió

A román Silvia-Adriana Ticau európia képviselő csütörtökön elfogadott jelentése arra kötelezné a tagállamokat, hogy minden újonnan épülő épület esetében tegyék kötelezővé, hogy megtermeljék a saját ellátásukhoz szükséges energiamennyiséget, mindenekelőtt napelemekkel és hőszivattyúkkal. A képviselők az energiahatékonyabb épületek kötelezővé tétele mellett több befektetést is sürgetnek a szektorban, s arra szeretnék rávenni a tagállamokat, hogy 2015-re és 2020-ra határozzák meg, az épületek hány százalékának nullkibocsátásúvá alakítását vállalják.

Az EP jelentése jelentős előrelépést jelent a Bizottság eredeti javaslatához képest, mely nem tartalmazott konkrét dátumokat az energetikailag önellátó, úgynevezett passzív házak kötelezővé tételére.

A képviselők a meglévő épületállomány energiaigényeinek mérséklésére a tagállamokat arra köteleznék, hogy határozzanak meg saját elérendő célokat a régi épületek passzívvá, vagy legalább radikálisan kisebb energiaigényűvé alakítására. A régi épületek energiahatékony felújítására vonatkozóan a jelentés azt is kiköti, hogy minden energiafogyasztással kapcsolatos részére és megoldására, tehát a légkondicionálóktól a bojlereken át az ablakkeretekig minden berendezésre és építőelemre kiterjed a modernizáció hatálya, melyekre így kivétel nélkül lehet támogatást vagy kedvezményes hiteleket igényelni.

Továbbra is kivételt jelentenek azonban a megújuló irányelv alól a szintenként kevesebb mint 50 négyzetméter alapterületű kis házak, a vallási célú épületek, az ideiglenes épületek, melyek kevesebb mint 18 hónapig állnak, a mezőgazdasági és barkács-épületek valamint az olyan történelmi épületek, melyeknél az energiahatékonnyá alakítás elfogadhatatlan változtatásokkal járna együtt.

A képviselők azt is rögzítették, hogy minden új és jelentős átalakításon átesett épületbe kötelező legyen az úgynevezett intelligens energiamérők beszerelése, melyek nem csak részletes fogyasztási adatokkal segítik a fogyasztókat, de az energiavállalatok energiaelőállítását is segítenek optimalizálni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek