Mély alomról nagyobb haszon

Egyre több sertéstelep lehetetlenül el, az állatok rohamosan fogynak hazánkban. A Kardoskúti Agrár Rt.-ben úgy tartják: a növekvő almos kanadai tartástechnológia meghonosításával a sertéstartás mégis gazdaságossá tehető.

GazdálkodásMolnár Lajos2005. 07. 29. péntek2005. 07. 29.
Mély alomról nagyobb haszon

Egyedül Kardoskúton alkalmazzák ma Magyarországon a mély almos hizlalási technológiát. A nyolcszáz kocás sertéstelepen huszonöt-harminc éve a jószágokat részben rácspadlós ólakban, kézzel, illetve automatikusan etetik. Ez évben tizenhárom-tizennégyezer hízót szeretnének elszállítani, és nem is állnak meg itt. A hagyományos eljárással egy kiló súlygyarapodást 3,6-3,7 kilogramm takarmánnyal érnek el, ez az önköltség hatvan-hetven százalékát teszi ki, ehhez hozzá kell adni az energia- és egyéb költségeket is. A kanadai eredetű technológiával ugyanennyihez 3,3 kiló takarmány szükséges, és a ráfordítás a teljes hizlalási költség nyolcvanöt-kilencven százaléka. Villanyra vagy gázra nem kell költeni.
- A régi technológia elavult, a takarmány hasznosítása gyenge volt, sokba került a karbantartás - magyarázza a váltás okait Csete Zoltán, a sertéságazat vezetője. - A fő indok pedig az, hogy a részleges rácspadlós technológia miatt a takarításhoz nagyon sok vizet használunk fel, így rengeteg szennyvíz képződik. Kezeléséhez nagy befogadóképességű hígtrágyatárolót kellene építenünk.
Úgy döntöttek, inkább új technológiát vezetnek be. Számításaik szerint hosszú távon ez jobban kifizetődik, ugyanis így nincs karbantartási költség, minimális a munkaerő- és energiaigény, hígtárgya nem képződik, így összességében nyereségesebb a hizlalás. A cég 2700 hektáron gazdálkodik, a hizlalás során keletkezett szerves trágyát szarvasmarhatrágyával keverve kijuttatják a földekre. Zárt tartástechnológiával egy kiló súlygyarapodás (kerekítve) 130 forintba kerül. A nagy energiaköltség miatt a teljes költségnek ez hatvanöt-hetven százaléka, azaz az összköltség kétszáz forint körül alakul.
- És ez csak a hizlalás költsége, nincs benne a malac ára - figyelmeztet Csete Zoltán. - Növekvő almos tartástechnológiánál a kisebb energia- és munkaköltség miatt egy kiló gyarapodást kihozunk 136 forintból, azaz 63-64 forinttal olcsóbban állítjuk elő a hízó kilóját.
A beruházás nagyságáról az ágazatvezető elmondta, egy-egy sátort a technológiával együtt nyolcmillió forintból építenek fel, jelenleg négy áll belőle, és augusztus végére készülnek el a következő kettővel. A tervek szerint összesen húszat építenek meg, évente négy készül el majd belőlük.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek