Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
A debreceni székhelyű Alföldi Tej Értékesítő és Beszerző Kft. 1,67 és 1,8 milliárd forint közötti áron veheti meg a felszámolás alatt álló székesfehérvári Parmalat Hungaria Tejipari Rt. vagyonának számos elemét a felszámoló TM-Line Kft.-től: a szerződés terveink szerint szeptember 8-ig megszületik, s október 1-jétől a vevő veszi át a társaság vagyonát - nyilatkozta a Szabad Földnek exkluzív interjúban, a hétfőn Székesfehérváron lezajlott ártárgyalást követően Somogyi Ferenc felszámolóbizos és Mélykúti Tibor, a vevő Alföldi Tej Beszerző és Értékesítő Kft. ügyvezetője. Ezzel megvalósulni látszik a tejtermelők régi nagy álma, hogy végre kizárólagos tulajdonukban legyen egy olyan tejfeldolgozó üzem, amellyel bizonyos mértékig hatást tudnak gyakorolni a piacra, így enyhítve kiszolgáltatott helyzetüket.
- Információink szerint a Parmalat Rt. havi szinten 80-100 millió forintos veszteséget termel. Ön szerint miként lehet ezt lefaragni? - kérdeztük Somogyi Ferenc felszámolóbiztost.
- A magyar Parmalat jelenleg veszteséges módon termel, ám e veszteség mértékét nem kívánom elárulni. Ha növelni tudjuk a feldolgozott tej mennyiségét, akkor a veszteség csökkenthető, melynek érdekében korábban átalakítottuk a termékstruktúránkat, és új termékeket vezettünk be. Ezek az intézkedések 2005 végére, 2006 tavaszára érhetnek be. Az új Walt Disney-s joghurtok, túrók és a Kyds 2,5 és 5 decis tejitalok termékstruktúra-változást jelentenek a Parmalatnál, hiszen a dobozos, hosszan eltartható UHT-tejek piacán nem szabad a társaságnak versenyeznie: azt csak veszteségesen tudja megtenni, az UHT-tejek ára most ugyanis önköltség alatt van.
- Tudnak fizetni a hitelezőknek?
- A cég időben eleget tud tenni fizetési kötelezettségeinek, a vagyonából pedig várhatóan fedezni tudja a veszteségeket, s fizetni tudjuk a D kategóriás hitelezők követeléseinek 40 százalékát.
- Mit lehet tudni az Alföldi Tej Kft.-ről? - kérdeztük Mélykúti Tibor ügyvezetőt.
- Az Alföldi Tej Kft. debreceni székhellyel működik, a szegedi Sole Rt. legnagyobb tejbeszállítója. Összesen 82 tejtermelő gazdaságot és vállalatot tömörít, amelyek főként Bács-Kiskun, Békés, Borsod-Abaúj-Zemplén, Csongrád, Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben termelnek, éves szinten 250 millió liter tejet. Azzal, hogy megvesszük a társaság fehérvári üzemét, szeretnénk megoldani a dunántúli térség tejfelvásárlását, hiszen itt már több jelentős termelői csoport jelezte együttműködési szándékát. Egyeztetünk a Parmalat legnagyobb beszállítójával, a mintegy 40 millió liter tejet biztosító FehérvárTej Kft. nevű termelői csoport illetékeseivel is. (Ezt a szervezetet Istvánfalvi Miklós, a Tej Terméktanács jelenlegi elnöke, a Pusztavámi Tejszövetkezet Rt. igazgatója irányítja.) Így év végére akár megduplázódhat az általunk termelt tej mennyisége.
{p}
- Miből tudják megvenni a Parmalat Rt. vagyonrészeit, így a fehérvári üzemet, több egyéb ingatlant és a Pille márkanév használati jogát?
- Társaságunk augusztus 5-i taggyűlése eldöntötte, hogy megemeli az Alföldi Tej Kft. törzstőkéjét, a korábbi 20 millió forintról 520 millió forintra. Ez jelenti a termelők saját forrását a vagyon megvételéhez. Emellett felhatalmazták a cégvezetőket, hogy kezdjenek hitelfelvételről szóló tárgyalásokat egy hazai bankkal. A Magyar Fejlesztési Banktól felvenni tervezett hitel adja a Parmalat Rt. vagyonáért fizetendő vételár 60-70 százalékát.
Parmalat-történelem
Az olasz Parmalat S.p.A élelmiszer-ipari csoport válságának első látható jele 2003 decemberének elején történt, amikor a csoport anyavállalata, a Parmalat Finanziaria S.p.A. bejelentette, hogy nem kapott vissza mintegy félmilliárd eurót a Kajmán-szigeteki Epicurum befektetési alaptól. Később kiderült, hogy a cég könyvelésében több mint 14 milliárd dolláros hiány mutatkozik. Ennek nyomán robbant ki az utóbbi évtized legnagyobb cégbotránya Olaszországban. Az olasz Parmalat 1992-93 során vásárolta fel a Fejértej Tejipari Vállalatot, a '90-es évek végén megszerezték a Ceglédtej gyárát is. Ekkor magyarországi alkalmazottaik száma meghaladta a 800 főt. A ceglédi üzemet 2002-ben bezárták, és a cég termelését Székesfehérvárra összpontosították. Bár sokáig úgy tűnt, hogy a magyar leányvállalatot, a Parmalat Hungaria Tejipari Rt.-t nem fenyegeti veszély, a csoport válsága végül elsodorta a magyar tejfeldolgozói piac egykori zászlóshajóját is. A cég felszámolása 2004 áprilisában kezdődött el, az akkori ötszáz alkalmazottja közül tavaly júliusban 129 embert bocsátottak el. A magyar Parmalat ma is több milliárd forinttal tartozik hitelezőinek, a vagyonrészek mostani értékesítéséből a felszámolóbiztos szerint D kategóriában mintegy 40 százalékos hitelmegtérülésre van esély.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu