Acélos magyar búzaár

Tartja magát a tonnánkénti 24-25 ezer forintos szabad piaci búzaár, sőt, a kereskedők változatlanul arról panaszkodnak, hogy immár egyfajta, sajátos áruhiány is kialakult. A gazdák nagy része változatlanul kivár, számolgatja a forint-euró árfolyamot - aligha véletlenül.

GazdálkodásBalázs Gusztáv2006. 07. 28. péntek2006. 07. 28.
Acélos magyar búzaár

A kalászosok betakarítása, hála a kedvező időjárásnak, befejezéséhez közeledik. Bár az agrártárcánál előzőleg kissé tartottak ettől, igazán komoly raktározási gond pillanatnyilag nincs (ami egyébként jórészt a támogatással kialakított, mintegy másfél millió tonnás új tárolóháttér elkészültének köszönhető), s a gazdák nagy része kimondva-kimondatlanul az ősszel induló központi felvásárlásra, az úgynevezett intervencióra vár. Ezt erősíti meg a Gabonaszövetség helyzetjelentése is, amely szerint valóban "ideges keresleti piac van". A takarmánygyártók és a malmok egy része kifogyott a tavalyi termésből. Az árpa szokatlanul magas árát azzal indokolta, hogy a takarmánygyártók már nem akarnak vásárolni a tonnánként 28-30 ezer forintos árú "ókukoricából". A malmok is versenyt futnak a 24-25 ezer forintos búzáért. Sok hombárból elfogyott a tavalyi liszt, és nincs olyan hét, hogy kényszerből ne vásárolnának tonnánként 27-28 ezer forintért néhány ezer tonnát a tavalyi intervenciós búzából. Hasonlóan szól a MOSZ összegzése is, amely szintén a forint-euró árfolyamot említi a gabonapiac főszereplőjeként. Ha marad a 270-280 forintos euróárfolyam, akkor az ősztől esedékes, tonnánként 101 eurós intervenciós árban így tíz százalékkal több forintot kapnak a termelők. Az intervenciós ár pedig szép lassan húzza magával a szabad piaci árakat. Az árpáért már 23 ezer forintot kell fizetni, miközben néhány napja még 20-22 ezer forintot adtak érte.
Az idei évben egy szántóföldi gazdálkodó, átlagos hozammal számolva, szinte biztosan nyereséggel zárhatja majd mérlegét - mondta lapunknak Dékány András, az agrártárca szóvivője. Igaz - tette hozzá -, ebben ott van a nagyjából 36 ezer forintos területalapú támogatás és a garantált felvásárlás alapján stabilizálódott gabonaár is. Az előbbivel kapcsolatban rossz hír, hogy a támogatás negyedét pillanatnyilag visszatartja a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, mivel azt utólag folyósítja az Európai Unió, a magyar termelőknek azt megelőlegező hazai kassza pedig nem feneketlen. Ez nem jelenti azt, hogy a pénz "elveszett", de még várni kell rá. Szintén a hazai költségvetést "nyomja" az intervenciós felvásárlás is, hiszen az unió ezt is utólag számolja el - elvileg akár csak három év múlva. A hazai agrárbüdzsé viszont a leadás után kilencven napon belül fizetni köteles a beszállító gazdálkodónak. Ráadásul - tette hozzá a szóvivő - mi euróban számolunk, ellenben forintban fizetünk, így a jelenlegi helyzetben nincs mit csodálkozni a termelők kivárásra alapozó piaci taktikáján.

Árszint
Az agrártermékek termelőiár-szintje idén január-május közt 7,1 százalékkal növekedett az egy évvel korábbihoz képest. A növények ára 14,1 százalékkal nőtt, az élő állatoké és állati termékeké szinten maradt - állapítja meg a KSH. A gabonafélék átlagára 6,9 százalékkal nőtt a tavaly ilyenkor mért alacsony szinthez képest. A zöldségfélék ára 23,1 százalékkal, a gyümölcsféléké 21,6 százalékkal emelkedett. Az év első öt hónapjában a zöldségeknél vöröshagymából és zöldborsóból az előző évhez képest sokkal kevesebbet értékesítettek, az áruk magasabb volt 38, illetve 42 százalékkal. A gyümölcsöknél a tavalyi termésű alma ára 32,9 százalékkal nőtt, a meggyfélék pedig 14,5 százalékkal drágultak.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek