Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Furcsa levelet kaptak a mangalicatartók a legnagyobb hazai exportőrcégtől, a magyar-spanyol tulajdonú Olmos és Tóth Kft.-től. Ebben egyebek mellett az szerepel, hogy "az elmúlt egy évben sajnos nem javult a mangalicaállományok egyöntetűsége, azaz oly mértékben szórt a mangalicaállomány, hogy az alapjaiban veszélyezteti a több tízezres tételben történő mangalica-árutermelést". Továbbá azt közli a cég, hogy a termelőket rangsorolja: magasabb árat - kilónként 414 forintot hasított súlyra számolva - azok kapnak, akik leadott állataikban 75 százalék mangalica, 25 százalék duroc vérhányadú állatot adnak le. Egyszerűbben: az kap több pénzt, aki nem a tiszta őshonos mangalicát, hanem egy arra alapozott hibridet tart és ad le.
- Ez a megoldás olyan, mintha a veterán autóba Ferrari-motort építenénk - háborog emiatt Kovács István, a jelenleg ötven tiszta magyar vérvonalú mangalicakocát és annak szaporulatát tartó jászdózsai Tarnamenti Zrt. elnöke. Véleménye szerint ezzel a kormányzati célként megjelölt őshonos fajták védelme és kereskedelmiérték-növelése kerül veszélybe. A nagyfelvásárló megköveteli teljes saját tartási és takarmányozási technológiájának átvételét, az állatok egyedi, mikrochipes nyilvántartásának rendszerét is. Az új követelmények az eredeti fejlesztésekre beálló gazdák számára sakk-matt helyzetet jelentenek, hiszen mire saját állományon belül sikerül kialakítani az egynegyedes durocarányt, addig három év telik el, miközben csak a csökkentett árral számolhatnak, ráadásul a felvásárló kizárólag saját forgalmazású kanjaival keresztezett állományt fogad el. Kovács megjegyezte, a cég társtulajdonosa, Tóth Péter a Mangalica Szövetség elnöke.
Hívtuk az Olmos és Tóth Kft.-t is, hogy megtudjuk, mi a véleményük erről az összegzésről, de lapzártánkig nem kaptunk választ.
- Azért mégsem olyan nagy a baj - ezt már Szabó Péter, a Mangalica Szövetség főtitkára mondja. A hagyományos, tiszta vérvonalú magyar mangalicának igenis van piaca, de hogy a termelők erősebben léphessenek fel, feltétlenül össze kell fogniuk.
Árszint
Az agrártermékek termelőiár-szintje az idén január-május között 7,1 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest - közölte a KSH. A növényi termékek árszínvonala 14,1 százalékkal emelkedett, az élő állatoké és állati termékeké gyakorlatilag nem változott. A mezőgazdasági termelői árak tavaly január-június között 10,5 százalékkal voltak alacsonyabbak az egy évvel korábbinál. A növényi termékeknél az árszint 22,3 százalékkal csökkent, az állati termékeknél 5,4 százalékkal nőtt.
Hús, papírok nélkül
Kevesebb a bizonytalan eredetű vagy romlott hús a piacon. Annak ellenére, hogy nem múlik el hónap, hogy ne fognának meg "feketehúst" az ellenőrök. Legutóbb 15 tonna papírok nélküli tételt zároltak. A fokozott ellenőrzések ellenére tavalyhoz képest csökkent a forgalomból kivont termékek aránya. Idén 446 tonna hústerméket foglaltak le az ellenőrök, ami kevesebb, mint a tavalyi célvizsgálatok során a fél évre vetített mennyiség, így nem látszik beigazolódni a húsosok jóslata, mely szerint a fokozott razziázástól megnő a nyilvánosságra került problémás húskészítmények aránya. Míg tavaly 21 ezer tételt vizsgáltak át, az idén már több mint 71 ezret.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu