Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
- Az rendjén van, hogy a termelő bizonyos állatszám fölött köteles állatorvost választani, de az érbe vágó, amikor a doktorok az orrunk alá nyomják az állatorvosi kamara ajánlását. A kicsi gazdaságoknak hihetetlen teher a busás orvosi díj, az állatgyógyszerek csillagászati ára, amit nem tudunk kigazdálkodni 250 forintos átvételi húsár mellett - panaszolta Nagy Mihály, egy békési sertésértékesítő szövetkezet vezetője a Hangya Szövetkezeti Együttműködés tanácskozásán.
Felvetésére Gőgös Zoltán, az agrártárca államtitkára elmondta, hogy áprilisig számítani lehet az állatjóléti támogatásra. Mivel ez közvetlen támogatásnak minősül, kicsi az esélye annak, hogy később is adható lesz. Már jóváhagytak azonban sok új, május utáni állattenyésztési jogcímet, azok között szerepelnek az állatorvosi és gyógyszerköltségek is.
A sertéstartó sejtetni engedte, hogy nem fenékig tejföl ma gazdálkodni. Különösen annak, aki maga küszködik a piacon.
- A termelőknek, főként a mikro- és kisvállalkozóknak be kell látniuk, hogy egyedül nem boldogulhatnak - szögezte le a szakállamtitkár. - Bár sok szervezet alakult, kevés a kifejezetten termelői összefogás, ösztönözni kell tehát a gazdákat az ilyen típusú szerveződésre. Az együttműködés elengedhetetlen, mindenkinek fejlődnie kell az európai és a világversenyben való helytálláshoz. Ehhez meg kell teremtenünk a falvak gazdasági alapjait; kellő foglalkoztatás hiányában ugyanis aligha valósítható meg a vidékfejlesztés. Törekedni kell rá, hogy a termelő ne csupán alapanyagot állítson elő, legalább az elsődleges feldolgozás maradjon helyben, hiszen az másként elvinné a haszon nagy részét, a vállalkozások megélhetését. Mivel a mostani uniós költségvetési időszak, azaz 2013 után a mezőgazdaságban várhatóan nem lesz termelői támogatás, elodázhatatlan a kicsik összefogása - hangsúlyozta.
A több lábon álláshoz pénz is kell. Elhangzott, hogy a fejlesztési programban szereplő 58 támogatási jogcím közül a kis- és középtermelőket azok érintik, amelyek a félig önellátó gazdaságok szerkezetátalakítását, piacra jutását is segítik. Ígéretek szerint áprilistól pályázni lehet legfeljebb ötvenmillió forintos támogatásra mikrovállalkozások létrehozására, fejlesztésére. Pénzhez juthatnak az ötezernél kisebb lélekszámú településen élő vállalkozók. Pályázhat például az, aki falusi turizmusból, méhészetből, gyógynövénytermesztésből és -feldolgozásból szeretne megélni, tevékenységét bővíteni. A növénytermesztés és a kertészet korszerűsítéséhez szintén nyerni lehet legfeljebb kétszázmillió forintos támogatást, így a termelői csoportok tető alá hozhatnak tárolót, szárítót, feldolgozót, javítóműhelyt is.
Csökkenti a termelő kiszolgáltatottságát, ha feldolgozva, szépen csomagolva adja el jó minőségű termékét, mert így többet kap érte a piacon. A tetszetős kiszereléshez azonban többnyire drága gépekre, berendezésekre van szükség. A mezőgazdasági termékek értéknöveléséhez nyújtandó támogatás segíti majd a termelői csoportokat, tészeket abban, hogy ne ömlesztve, lédig formában kelljen túladniuk a terményükön, hanem ehelyett feldolgozva vihessék piacra. Erre azért is nagy szükség van, mert a termelői támogatások majdani megszűnése után azok a vállalkozások maradhatnak életképesek, amelyek a piaci viszonyok között is megállják a helyüket. A gazdálkodóknak ezért arra kell törekedniük, hogy a versenytársaiknál olcsóbban tudjanak jobb terméket előállítani.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu