Ha jönnek a tolvajok

A Pest megyei Bugyi község gazdálkodói mezőőri szolgálatot működtetnek. Nemcsak a termést őrzik, az öntözőberendezéseket, a dízelmotorokat és az alumíniumcsöveket is. A tolvajok gyors autókkal és lőfegyverrel is rendelkeznek.

Gazdálkodás2007. 11. 02. péntek2007. 11. 02.

Kép: Tiszakoród, 2007. május 11. Fábián László gazda elfagyot meggyet mutat. Fotó: Ujvári Sándor

Ha jönnek a tolvajok
Tiszakoród, 2007. május 11. Fábián László gazda elfagyot meggyet mutat. Fotó: Ujvári Sándor

A mezei tolvajok mindent visznek, ami mozdítható. Az ellenük való védekezés összefogást igényel. Erről beszélt Szabó László bugyi gazdálkodó, mikor a Pénzvidék munkatársainak beszámolt arról, hogy településükön már nyolc éve működik hatékony mezőőri szolgálat a helyi polgárőrök segítségével. Ezt a szolgálatot a helyi önkormányzat és az FVM finanszírozza. A helyi önkormányzat a gazdákra helyi adót, mezőőri járulékot vetett ki, s ebből fizetik ezt a szervezetet.
A mezőőri szolgálat több-kevesebb sikerrel működik. Csábító a tolvajoknak, hogy ennyi érték van a határban. Öntözéses kultúrák találhatók itt, tehát nagy mennyiségű alumíniumcső, ami a színesfém-kereskedők számára vonzó. De öntözőmotor, gázolaj és akkumulátor is van a határban. A mezőőri szolgálatnak vannak sikerei, gyakran elfognak tolvajokat, de sajnos előfordul, hogy azok nyernek.
A bugyi gazdák mintájára a szomszédos település, Alsónémedi földtulajdonosai ugyancsak őrjáratozni kezdtek a határban. Ők életveszélyes helyzetbe is kerültek. Fogtak már el olyan tolvajokat, akiknek több kanna gázolaj volt az autójukban, ráadásul lőfegyvert is tartottak maguknál, el lehet képzelni, hogy mire készültek.
A mezőőrök tehát megvédik a tolvajtól a termést és az öntözőberendezéseket. A természet csapásaival szemben azonban védtelennek érzik magukat. A tíz hektáron kertészkedő Szabó László szerint a fagy még a tolvajoknál is nagyobb veszteséget okoz, és nem lehet ellene védekezni.
– Elsősorban korai termesztésű növényeket, főleg újkrumplit állítunk elő. Sajnos a korai fagykárok a burgonyatermést nagymértékben lerontották. Hiába volt kedvező az ár, a terméskiesés miatt a befolyt jövedelem minimális lett. Fagykár ellen biztosítást kötni igazán nem tudunk, mert a biztosítók kockázatvállalása annyira megdrágítja, hogy nem éri meg biztosítást kötni. A teljes hasznot oda fizetnénk – mondta Szabó, aki tíz év óta próbál biztosítást kötni fagykár ellen, de a biztosító mindig olyan összeget kért, ami fölemésztette volna a várható jövedelmet.
Más termelők egész évi termését elvitte a kései tél. A drága, holland vetőgumó megfagyott a földben. A kárt szenvedett termelők beszántották trágyának. Akad gazda, akinek olyan súlyos fagykárt szenvedett a burgonyája, hogy ki kellett tárcsázni. Hektáronként ez 500-800 ezer forint veszteséget okozott.
A korai szántóföldi növények termesztői tehát keresik a megoldást: azt a biztosítót, amely megfizethető áron kínál garanciát fagykár ellen.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek