Felemás agrárév után

A mögöttünk hagyott esztendőt vitathatatlanul a szélsőséges időjárású évek közé sorolja majd az agrártörténet. Nemcsak a fagy és aszály miatt lesz azonban emlékezetes 2007, hanem a szokatlan pálfordulások egész sorától is.

GazdálkodásT. Dögei Imre2008. 01. 11. péntek2008. 01. 11.

Kép: Lajosmizse, 2007. augusztus 03. Tóth Ádám pék a Cseh Pékség lajosmizsei üzemében. Fotó: Ujvári Sándor

Felemás agrárév után
Lajosmizse, 2007. augusztus 03. Tóth Ádám pék a Cseh Pékség lajosmizsei üzemében. Fotó: Ujvári Sándor

Az élelmiszergazdaságot ért megrázkódtatást a drágulás következtében az egész társadalom megérezte. A múlt év második felében mindenkinek mélyebben kellett a pénztárcájába nyúlnia az élelmiszerboltok kasszáinál. Nem csoda, hogy a mezőgazdaság felemás évet tudhat maga mögött – nyilatkozta Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter.
Az agrártárca irányítója szerint a szélsőséges időjárás következtében a terméseredmények lényegesen elmaradtak az előző évitől és a várakozásoktól egyaránt. A gabonatermés a tízmillió tonnát sem érte el, ami az átlagos években 14 millió tonna körüli. A rossz termés és a nemzetközi piaci hatások miatt csaknem megduplázódott a gabonafélék, s általuk a takarmányok ára. Ez törvényszerűen tovagyűrűzött az állattartásra is.
Nemcsak nálunk, hanem a világon szinte mindenütt jelentősen drágultak az élelmiszerek, hiszen a mezőgazdaságot az egész földkerekségen kedvezőtlen természeti és gazdasági hatások érték. Mindezek ellenére – csak a számokat tekintve – a magyar mezőgazdaság 2007-ben várhatóan nem zár majd rossz évet - fejtegette Gráf József. A magas gabonaár miatt jelentős bevételhez jutottak a növénytermesztéssel foglalkozó gazdálkodók. Az állattenyésztők viszont a költségek emelkedése miatt a korábbiaknál is kedvezőtlenebb helyzetbe kerültek. Az agrárkormányzat korlátozott keretein belül igyekezett segíteni az állattartóknak. Például kedvezményes takarmányvásárlási lehetőséget ajánlott a gazdálkodóknak, illetve enyhítette az állategészségügyi kiadásokat.
A miniszter felidézte 2006-ot, amikor a mezőgazdaság kibocsátása elérte az 1600 milliárd forintot, nyeresége pedig csaknem 74 milliárdot tett ki. A múlt évi ágazati eredmény ettől elmarad, ám Gráf József a jövőt illetően bizakodó: szerinte belátható időn belül elérhető a százmilliárd forintos éves ágazati eredmény. Az idő, úgy tűnik, a magyar agrárszakértőket igazolja, akik az unió „szinten tartó" agrárpolitikájával szemben a fejlesztést javasolták. Ez alkalommal is megismételte sokat hangoztatott kijelentését, miszerint a következő tíz évben a jelenlegihez viszonyítva várhatóan harminc százalékkal nőhet a hazai mezőgazdaság teljesítménye.
Magyarország agrárkapcsolatai egyre erőteljesebbek mind az unió tagállamaival, mind a közösségen kívüli országokkal. Közülük a miniszter Oroszországot, Ukrajnát és Kínát emelte ki.
 A jövő év feladatairól szólva úgy vélekedett, hogy azokat elsősorban az Új Magyarország vidékfejlesztési programban meghatározott célok alapján végzik. Folytatódik a mezőgazdaság korszerűsítése és fejlesztése, valamint változatlanul az állattenyésztés és a növénytermesztés megbomlott egyensúlyának mielőbbi helyreállítására törekszenek. Emellett megkezdik a kertészet modernizálását. Gráf József reményét fejezte ki, hogy 2008-ban pénzügyileg is megalapozottan folytatódhat a magyar agrárgazdaság fejlődése.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek