Felelős feleletek

Nehéz napja volt Nagy János professzornak a minap. A Magyar Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (MNV) elnökét – a Debreceni Egyetem Agrárcentrumának tanárát – az Országgyűlés mezőgazdasági bizottsága hallgatta meg az állami vagyongazdálkodásról.

GazdálkodásT. Dögei Imre2008. 04. 11. péntek2008. 04. 11.
Felelős feleletek

A szakbizottság tagjai kemény és konkrét kérdéseket intéztek a megfogyatkozott mivoltában is óriási (csaknem 400 cég, 1400 milliárdos tőke) állami vagyon agrárgazdasági részleteiről, főként az összesen több mint 2,5 millió hektár állami föld és erdő sorsáról.
Kemény napja volt a kérdezőknek is! Csak kevesen kaphattak ugyanis érdemi választ a részleteket tudakoló kérdéseikre. Az MNV mezőgazdaság iránt elkötelezett elnökének jó szándékához kétség sem férhetett: gyakran említette, hogy tájékozódnia kell egy-egy témában. Ilyen például az „értékesítési egység”, amelyet az állami földek nagy területi egységekben történő eladására hoznak létre. Mint ismeretes, Magyarországon csak magánszemély vehet fejenként maximum 300 hektár földet. Az egymillió hektárnyi állami erdő privatizálását viszont nem tervezik – állította határozottan minden állami vagyonok első embere.
Font Sándor, a bizottság elnöke kérdezett és kérdezett. Választ nem kapott például arra, miként lehetséges, hogy a Bábolna Rt. 23 településhez tartozó, háromszázkilencvenhat darab helyrajzi számon nyilvántartott, hatezer hektáros Szendrői Gazdaságát egy értékesítési egységben hirdették meg, 1,2 milliárd forintért. Legalább húsz magánszemély kellene a vevői közösséghez. És egyáltalán: milyen jogszabály alapján hoz létre a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet (NFA) ilyen egységeket?
A debreceni professzor szólt viszont az eddigi, négy ütemben meghirdetett „Földért életjáradékot” programról, s a folytatásáról is említést tett. A program iránt a hatvan év fölötti földtulajdonosok élénken érdeklődtek, ám a rossz tájékoztatás miatt az sok keserűséget is okozott az idős embereknek – reagált egy bizottsági tag.
A mezőgazdasági kutatóintézetek sorsa részlegesen rendezett. Az FVM három szőlészeti és borászati intézete egy-egy térségi felsőoktatási intézményhez került, viszont a zöldség- és gyümölcstermesztési kutatóhelyek jövője bizonytalan. Az MNV végrehajtó apparátusa, az MNV Zrt. még ebben a hónapban privatizációs – vagy egyéb – javaslatot dolgoz ki hasznosításukra.
Több honatya szerint a pótolhatatlan genetikai értékektől a lehető legtávolabb kell tartani a magánosítást. Elhangzott: a felsőoktatási intézményeknek 2008. június végéig kell vagyonkezelési szerződést kötniük az MNV Zrt.-vel. Többen is érdeklődtek Hódmezővásárhely főiskolai karának felszámolási terveiről.
– Vásárhely a Szegedi Egyetem egyik részlege, hogy miként rendezik a sorsát, nem tudom – felelte Nagy János.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek