Nyerésben a növénytermesztők

Második éve már, hogy emelkedő élelmiszerárakkal kell számolnia minden magyar lakosnak. De ha már a fogyasztók nem, vajon a termelők jól járnak-e?

Gazdálkodás2008. 04. 18. péntek2008. 04. 18.

Kép: Rákóczifalva, 2008. április Napraforgó vetés. Fotó: Ujvári Sándor

Nyerésben a növénytermesztők
Rákóczifalva, 2008. április Napraforgó vetés. Fotó: Ujvári Sándor

Az ennivaló áruházak által lenyomott fogyasztói ára korábban inkább csökkentette, mintsem növelte volna az inflációt. Az ázsiai országok (Kína, India) növekvő kereslete és a bioenergia-gyártás alapanyag-szükséglete miatt úgy a nemzetközi, mint a hazai elemzők szerint a közeli jövőben nem valószínűsíthető a régi szép idők (értsd: „viszonylag olcsó kaja”) visszatérése. Mindez magasabb terményárakkal, és az ipari alapanyag- és energiaárak emelkedése miatt nagyobb termelési költségekkel is jár.
A gazdák körében az idén a műtrágyaárak 40 százalékos emelkedése váltott ki nagyobb tiltakozást. Jelenleg egy tonna nitrogénműtrágya 90 ezer, ugyanennyi foszforral és káliummal kombinált ára pedig 150 ezer forint plusz áfa – a háttérben egyértelműen a gyártás nagy energiaigénye áll, ami az ipari földgáz drágulásának tudható be. Közben a növényvédő szerek 6-8 százalékkal kerülnek többe, mint tavaly. A harmadik nagy tétel az igényes gazdálkodás nélkülözhetetlen elemének tartott minőségi vetőmagra fordított kiadás. Utóbbiról Ruthner Szabolcs, a Vetőmag Szövetség és Terméktanács (VSZT) ügyvezető igazgatója tájékoztatott.
Mint mondta, a tavaszi árpát már elvetették, a szaporítóanyag tonnánként átlagosan százezer forintba kerül. Hibrid kukoricából egy zsák vetőmag egy hektárra elegendő, s ez átlagosan 25 ezer forintba kerül. Az árukukorica termelési költségéből a vetőmagra 15-16 százalék esik. Napraforgónál a hektáronkénti „átlagköltségből” a vetőmagra tízszázaléknyi jut. Az igazgató szerint az áremelkedés az idén 1,2 millió hektáron vetett hibrid kukorica szaporítóanyagánál 10-12 százalékos. Ruthner hangsúlyozta: az átlagszámok mind a vetőmagvaknál, mind a termelési költségeknél nagy szóródást takarnak – például kukorica-vetőmagnál ez a fajta tulajdonságaitól és a csávázószertől függően zsákonként 17 és 38 ezer forint közötti.
A növénytermesztők tehát nem járnak rosszul. A tonnánkénti felvásárlási árak terménytől függően akár 30-50-100 százalékkal is magasabbak, mint korábban, s ráfordításaik növekedése ennél kisebb. Ez gyógyír lehet számukra, hiszen a korábbi évtizedekben épp ellenkező tendenciák érvényesültek. Nem feledkezhetnek el azonban a Damoklesz kardjaként fölöttük lebegő égiekről. – „Ha az időjárás is úgy akarja”, teszik hozzá latolgatásaikhoz.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek