Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Virágzik a levendula, híznak a szőlőszemek Pannonhalma környékén. Az előbbiből gyógyhatású olaj, az utóbbiból pedig minőségi bor készül, turistákra várva.
Kép: Tavaszi útitársaink a virágok és a mézgyűjtő rovarok.
Pannonhalma egyike annak a hatvanöt, Győr környéki településnek, melyek több munkalehetőségre, a népesség megtartására és a fejlődésre várnak. Talán az új LEADER program segíthet nekik. Ezért is alapították meg a Pannonhalmai–Sokoróaljai–Rábcatoroki Helyi Közösséget, majd a Pannónia Kincse LEADER Egyesületet. Gergó András elnök, ikrényi polgármester szerint az egyesület olyan szervezeti forma, amely alkalmas lehet az uniós pályázati pénzek elnyeréséhez. Nem is keveset várnak 2013-ig: reményeik alapján körülbelül 3,2 milliárd forint juthatna a térségnek. Óriási lehetőségek vannak a falusi, az öko-, a vízi, a lovas és a borturizmus fejlesztésében. Ezekkel a tevékenységekkel új munkahelyeket lehetne teremteni, és nem keresnék máshol a boldogulásukat a települések lakói.
Kedvezőek az adottságok például a biotermesztéshez és a bortermeléshez. A Pannonhalmai–Sokoróaljai borvidék a legrégebbiek közé tartozik, hiszen a Szent Márton-hegyen már az államalapítás után szőlőt termeltek. A bencés főapátságnak egészen az 1945 utáni államosításokig saját borászata volt. Ezt a hagyományt folytatták a szerzetesek, amikor új, mintegy kétezer négyzetméter alapterületű pincét és borházat építettek, ahol öt éve dolgozzák fel a szőlőt. A 2001 őszén kezdődött telepítési munkáknak köszönhetően 37 hektárnyi új ültetvény zöldell, és további 15 hektárnyi termő ültetvény áll a borászat rendelkezésére. A terület kétharmadán fehér szőlőfajták találhatók (rajnai rizling, sauvignon blanc, tramini, olaszrizling, ezerjó, sárfehér), a fennmaradó részen pedig olyan kékszőlők vannak, mint a pinot noir vagy a merlot és a cabernet franc. Az ultramodern pincészetben évente több mint háromszázezer palack minőségi bort készítenek. Egyik-másik olyan kapós, hogy még helyben is hiánycikknek számít.
De nemcsak Pannonhalmán működnek híres borászatok, hanem a közeli községekben is, például Nyúlon és Győrújbarátban. Egy hangulatos kóstoló után hajlamos elhinni az ember, amit ők mondanak: itt teremnek a legjobb borok. Hogy ezeket még jobban megismerjék az emberek, a borturizmust szeretnék fejleszteni, s ha lehetne pályázati pénzekből.
A főapátság egyik nagy terve, hogy a gyógynövénytermesztés még nagyobb területen történjék a negyvenhektáros arborétumban. Pottyondy Ákos, a Nyugat-dunántúli Regionális Fejlesztési Ügynökség munkatársa elmondta, hogy a környék egyik legnagyobb munkaadójaként a főapátságban ma is készítenek különböző termékeket gyógynövények felhasználásával. Itt díszlik például a Földközi-tenger vidékén őshonos levendula, méghozzá vegyszeres kezelés nélkül. A belőle nyert olaj kellemes illata és gyógyhatása miatt igen kedvelt az idelátogató turisták körében. Maga a főapát is szereti: Várszegi Asztrik arcszesz helyett használja, s ha megfázik, néhány cseppjétől kitisztulnak légútjai. Hiába hoznak be külföldről is levendulaolajat, az ittenit két-háromszoros áron lehet eladni, megbízhatóságának köszönhetően. De készítenek régi receptek alapján gyógynövénytartalmú likőröket, gyógyteákat, növényi olajokat tartalmazó szappanokat, egyedi ízesítésű csokoládékat is.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu