Lefölözik a fölösleget

A magyar tejgazdaság helyzete katasztrofális. Tavaly ilyenkor száz forint volt, most meg feleannyi a literenkénti felvásárlási ár. Már akitől egyáltalán megveszik a tejet!

GazdálkodásT. Dögei Imre2009. 01. 29. csütörtök2009. 01. 29.

Kép: Merész Sándor vállalkozó csomádi tehenészete, fejőüzem, fejés, tej, szarvasmarha, borjú,túró, tehenek. 2006.12.07. Fotó Bohanek Miklós

Lefölözik a fölösleget
Merész Sándor vállalkozó csomádi tehenészete, fejőüzem, fejés, tej, szarvasmarha, borjú,túró, tehenek. 2006.12.07. Fotó Bohanek Miklós

Nem a parasztember ilyenkor szokásos téli kalkulációi, hanem lázas osztás-szorzás jellemzi mostanában a gazdálkodók mindennapjait. Különösen nagy bajban érzik magukat a tejtermelők. Akad, ahol már határoztak. A Törökszentmiklósi Mezőgazdasági Zrt.-ben például ezerszámra szabadulnak meg a tejelő tehenektől. Levágatják őket. Másutt más megoldásokon törik a fejüket. De a végjáték, ha csak valami csoda nem történik, mindenhol ugyanaz. Le kell vágni a teheneket. De ki eszi meg azt a sok marhahúst? – teszik hozzá némelyek keserűen.
Szerencsésebb helyzetben van a fővárost övező agglomerációban gazdálkodó Merész Sándor csomádi tejtermelő. Nála valóban a szántóföldtől a fogyasztó asztaláig tart a tej útja, hiszen a naponta termelt tej többségét közvetlenül a fogyasztóknak adja el. Róla már írtunk lapunkban 2007 őszén, s akkor úgy nyilatkozott, hogy a megmaradó „fölösleget” a közeli Naszálytej Zrt. veszi meg tőle.
– Vége a jó világnak – fogadott a gazdálkodó a minap. – A Naszálytej január 31-ig literenként 40 forintért átveszi tőlem a fölösleget, aztán fel is út, le is út. Azt mondták, annyira visszaesett a tej és a tejtermékek iránti kereslet, hogy nem tudnak mihez kezdeni vele. Próbálkoztam másutt is, de teljes kudarccal.
Merészt azonban nem olyan fából faragták, aki ne vágná ki magát még a 22-es csapdájából is. Feleségével együtt, a nehéz időkre tartogatott „B” tervük alapján három döntést hoztak. Először is január
9-étől literenként 200-ról 160 forintra csökkentették a hűtőkocsikból árult tej fogyasztói árát. Az „akciózás” bejött, mert érzékelhetően megnőtt a forgalom. Minthogy a kiutat továbbra is a közvetlen értékesítésben látják, új támaszpontot keresnek a meglévő öt mellé beállított hatodik árusító autójuknak. Végül pedig a megmaradó napi tejből vajat köpülnek. Nemsokára beállítják az erre szolgáló célgépet, így a friss tej, a túró és a tejföl mellett házi vajjal is bővítik kínálatukat.
A fölözött tejjel Merészék egyelőre nem tudnak mihez kezdeni. Közel s távol nincs akkora sertéstelep, ahol a disznókkal megetetnék az értékes, ám „veszélyesnek” minősített mellékterméket. Így aztán jobb híján ráöntözik a tömegtakarmányra, s „visszaetetik” tejelő teheneikkel. A korszerű tehenészet fejlesztését pedig addig késleltetik, ameddig csak lehet, hiszen most a telepen dolgozók munkájának megőrzése a fő céljuk, s ennek elemi feltétele a kétszázas tehenészet fenntartása.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek