Export válság idején

Az exporthoz nyújtott hiteleknek, biztosításoknak a pénzügyi és gazdasági világválság idején még nagyobb szerepük van, mint

GazdálkodásPethes József2009. 05. 07. csütörtök2009. 05. 07.
Export válság idején

Mindkét intézmény sikeres évet zárt tavaly, azonban tekintettel arra, hogy a világot érintő gazdasági válság miatt a nemzetközi pénzpiac az elmúlt év őszétől gyakorlatilag leállt, a pénzintézet 142 millió euró forrásban részesül az IMF hitelcsomagból, jelentette be Csillag István, az Eximbank elnöke.
A bank üzleti és pénzügyi eredményei megnyugtatók, viszont a válság miatt tavaly októbertől a szokásos forrásai beszűkültek, így az üzleti aktivitás visszafogására kényszerült, mondta Bodnár Zoltán vezérigazgató. A kapott forrás döntően a forrásgazdálkodás stabilitását szolgálja. Ugyanakkor tovább nőtt a kereslet az Eximbank szolgáltatásai iránt, mivel a belső piac zsugorodása miatt a külföldi értékesítés lehetőségeit többen is keresik, és a kereskedelmi bankok kisebb hitelezési készségei miatt is hozzájuk fordulnak segítségért, sőt új exportőrök is jelentkeznek. Egy idei öszszesítés alapján az exporthitelek több mint a felét oroszországi szállításhoz igénylik, a fennmaradó rész döntő többségén más FÁK-országok, illetve Ázsia osztozik, hiszen a nyugat-európai kivitel csupán 3 százalékkal részesedik az exporthitelezésből. Ez jól mutatja, hogy mely országgal mekkora kockázatot jelent egy-egy külkereskedelmi ügylet. Az Eximbank és a Mehib fő partnerei azok a magyar vállalkozások, amelyek az egész magyar export mintegy egynegyedét teszik ki, ugyanakkor komoly szerepük van a magyarországi foglalkoztatásban, illetve a belföldi beszállítói piac működtetésében.
Hasonlóan jó évet zárt a Mehib is. Szakács Tibor vezérigazgató elmondta, hogy az exporthitel-biztosítás területén minden üzletágban versenyképes termékekkel rendelkeznek, és mindent megtesznek annak érdekében, hogy a nehéz gazdasági helyzetben is segítsék a magyar vállalkozásokat. A társaság tavalyi díjbevétele a 2007. évi 1,7 milliárdról 2,5 milliárd forintra nőtt, amit a kis- és középvállalkozások számára nyújtott, döntően rövid és középtávú egyedi biztosításokkal, illetve hosszú távú üzletekkel ért el.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek