Zavaró repülés nélkül

Terméktanácsok és civil állatvédők fogtak össze a hazai állatvédelmi program megvalósítása érdekében. Ezzel akarják megelőzni, hogy olyan gazdasági károk keletkezzenek, mint amilyent a Négy Mancs is okozott.

GazdálkodásPethes József2009. 05. 07. csütörtök2009. 05. 07.

Kép: Kerekegyháza, 2009. április 14.Barimfitelep. Csirke.Fotó: Ujvári Sándor

Zavaró repülés nélkül
Kerekegyháza, 2009. április 14.Barimfitelep. Csirke.Fotó: Ujvári Sándor

Az előzmények mindenki előtt ismertek: tavaly a magyar baromfi- és nyúltermelőket ért állatvédelmi támadások bebizonyították, hogy teljesen megalapozatlan ellenkampányok is sok kárt tudnak okozni, ha azok igazságtartalmát a közvélemény nem tudja megítélni. Bárány László, a Baromfi Termék Tanács elnöke szerint nem szabad megengedni, hogy egy agresszív külföldi állatvédelmi szervezet beavatkozzon az itthoni gazdasági folyamatokba, mert túl a gazdasági károkon, ez leértékeli a hazai szakemberek tudását. A magyar baromfitenyésztők olyan szabályok szerint dolgoznak, amelyek állatvédelmi szempontból is szigorúan meghatározzák a tartástechnológiát, a szállítási és vágási módszereket. Külön ellenőrzik például az ivóvíz minőségét, a takarmány összetételét, hogy az állati fehérjétől mentes legyen. Ez utóbbi követelmény szigorúbb, mint a többi uniós országban.
Csúvár Zsolt, a Nyúl Terméktanács főtitkára elmondta, hogy a tizenöt legfontosabb hazai nyúltelep közül kilenc már rendelkezik a német GGE minősítéssel, tehát állatjóléti szempontból a legmagasabb minőségi követelményeknek felelnek meg. Amíg azonban erről a lakosság nem tud, addig a termelés kiszolgáltatott marad a gazdasági érdekű zavaró repüléseknek.
Hogy mindezeket a manővereket megelőzzék, a két terméktanács szoros kapcsolatot alakított ki a hazai civil állatvédő szervezetekkel, például a Fehérkereszt Állatvédő Ligával. Ez a szervezet idén januártól civil állatvédelmi ombudsmanként alkalmazza Czerny Róbert állatvédelmi jogászt. A szakember jogkövető magatartást vár el az állatvédelem területén, s mihamarabb azt szeretné elérni, hogy jogilag tisztázzák az állatvédelem és az állatjólét pontos határait és a haszonállatok állatjóléti helyzetét. Eddig ugyanis az állatvédelem elsősorban a társállatokra koncentrált, jegyezte meg Szilágyi István, a Fehérkereszt Állatvédő Liga kurátora. Pedig a gazdasági haszonállatok tartása és feldolgozása speciális állatjóléti kérdéseket vet fel, melyek megválaszolásában szívesen együttműködnek a terméktanácsokkal.
A Liga máris elkészítette a Hazai Állatvédelmi Programot, melynek keretében a civil állatvédelmi ombudsman hamarosan megalkotja a magyar nyúltermelésre vonatkozó jogszabály-módosítási tervezetet, melyet a terméktanáccsal közösen benyújtanak az agrártárcához. Nyárra elkészül egy összefoglaló tanulmány a magyar baromfitenyésztésről, és meghatározzák a fejlesztésre szoruló feladatokat. Mindennek a végeredménye az lesz, hogy hazai civil állatvédők fogják rendszeresen ellenőrizni és minősíteni az állatjóléti helyzetet a termelőknél.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek