A cukorpiacon is működik az áfamaffia

Több tízezer tonnára tehető a hazai cukorpiacon az a tétel, mely szürke, illetve fekete csatornákon kerül a kereskedelembe. Ez nehezíti az egyetlen hazai cukorgyár életét is, amely ennek ellenére jó feldolgozási kampányt zárhat január elején.

GazdanetO. Horváth György2009. 11. 26. csütörtök2009. 11. 26.
A cukorpiacon is működik az áfamaffia

A tavalyihoz képest másfélszer több cukorrépát vásárolt fel az idén az egyetlen itthoni megmaradt gyár, az osztrák kézben lévő Magyar Cukor Zrt. kaposvári egysége. Ezzel sikerül teljesíteni a célt: az ország számára adott uniós cukortermelési kvóta, vagyis 105 ezer tonna egészét saját termelésből fedezik Kaposváron abból a 730 ezer tonnányi répából, melyet szinte az ország egész területéről szállítanak ide termelők.
Ezzel a mennyiséggel azonban még így is csak az országos lakossági és ipari szükséglet harmadát lehet teljesíteni, a többit tehát importból kell fedezni – mondta tájékoztatóján Fischer Béla elnök-vezérigazgató. A közel 200 ezer tonnányi behozatalban jeleskedik egyrészt a Magyar Cukor Zrt. – mely így már a piac felét akarja ellenőrizni –, egy korábban itthoni gyárat működtető, de ma már csak kereskedő és csomagoló feladatot ellátó cukoripari vállalkozás, illetve számos kereskedő. No, ezek között akad elég sok olyan, mely nem mindig tiszta eszközökkel dolgozik.

A Szabad Föld Online úgy tudja, hogy akadnak cégek, melyek szlovák, illetve román telephelyeket jegyeztettek be. Aztán sikerült „meggyőzniük” egy-egy vámost is. Ez után már csak valamelyik nagyobb kereskedőtől kell vásárolnia nagy tételben cukrot, az mehet fel a kamionra. A gépjárművet aztán kiléptetik a szlovák, illetve a román határon, megszerzik a pecsétet arról, hogy az áru elhagyta az országot. Ez a feltétele annak, hogy ne kelljen itthon áfát fizetni az áru után. Tehát megvan a papír arról, hogy a cukor átment a határon, eztán már csak kerülni kell egyet, s az „ismerős” vámos visszaengedi az unió miatt nyitott határokon a kamiont. S hogy mi az üzlet? Hát az, hogy az így megutaztatott cukor 25 százalékkal, vagyis az áfával olcsóbb, vagyis itthon el lehet passzolni a piaci árnál mondjuk 15-20 százalékkal olcsóbban, például az illegális szeszfőzdéknek, borpancsolóknak stb. Azért nem 25 százalékkal, mert az adócsalóknak is felmerülnek költségei, úgymint fuvar, megvesztegetési, netán tárolási kiadások. Hasonlóan működik ez a gabonánál, zöldségnél, gyümölcsnél is.

De térjünk vissza a legális piacra, mert ott is akadnak azért gondok. Méghozzá intézményesek is. Ilyen például az, hogy bár már a jövő évi termeltetési szerződéseket kellene kötnie a gyárnak, de még az idei cukorrépa-termeléshez kötött támogatási feltételeket sem hozta nyilvánosságra a minisztérium. Az FVM ugyanis vár, illetve várt az Alkotmánybíróságra. Ugyanis annak tiszte dönteni az egységes agrártámogatási rendszer (SPS) bevezethetőségéről, vagy elvetéséről. Nem mindegy ugyanis, hogy a répa termelők a mostani, vagy az SPS szerint kaphatják a tonnánkénti 11 eurós támogatást. Mivel a taláros testület még nem mondott sem igen, sem nemet, a tárca sem tudott döntést hozni.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek