Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Második évadát kezdi a Sorsfordító, sorsformáló program. A munkanélküliek helybeli képzésére és foglalkoztatására létrehozott kezdeményezés eddig 38 embernek adott munkát a mezőgazdaságban, most újabb 60 munkanélküli kap lehetőséget.
Kép:
Ezer órás képzés után helyi vállalkozók vagy az önkormányzat foglalkoztatja a Sorsfordító, sorsformáló programban részt vevő korábbi munkanélkülieket. Az alapötlet, hogy a programban résztvevők zöldség- és gyümölcstermesztést tanulnak, majd tudásukat a gyakorlatban is tesztelhetik. Így nagyobb esélyük lesz a munkaerőpiacon, mint azoknak a társaiknak, akik ugyanezt az időt közfoglalkoztatottság keretében szemétszedéssel, utcasepréssel töltötték. A sorsfordítók többnyire helyi gazdaságokban töltik gyakorlatukat, majd vagy felveszik őket az ezeket működtető vállalkozók, vagy az önkormányzat biztosít számukra munkalehetőséget. Utóbbi esetben a földeken megtermelt zöldséget, gyümölcsöt például a helyi iskola konyháján használják fel.
A program "sorsformáló" része fiatal agrárdiplomásoknak nyújt segítséget szakmai gyakorlatuk megszerzésében, a jelentősebb "sorsfordító" részben pedig eddig 38 munkanélküli szerzett elméleti és gyakorlati ismereteket. A Tolnai megyei Tamási és Bonyhádi kistérségek után idén januártól a Marcali, a Dombóvári és a Sásdi kistérség öt települése kap lehetőséget. Az öt település - Alsómocsolád, Döbrököz, Gerényes, Gyulaj és Nemesdéd - összesen 60 munkanélkülije vesz részt a programban. A januártól október végéig tartó ezer órás elméleti és gyakorlati képzés alatt minimálbért kapnak a résztvevők, majd novembertől hasonló fizetésért egy év munka következik.
Utóbbinak Döbröközön külön is példaértékű a megvalósítása. A munkát ugyanis egy olyan, 3 és fél hektáros földön végzik majd, melyen egy család húsz évig gazdálkodott, mielőtt a sorozatos lopások miatt felhagytak volna a termeléssel. A családnak most két tagja is részt vesz a programban, a lopások megismétlődése ellen pedig ezúttal a helyi közfoglalkozottak fogják védeni a területet. A teol.hu információi szerint a megtermelt paprika, paradicsom, zöldhagyma, kukorica, cukorborsó, egyéb konyhakerti növények egyelőre a döbröközi óvoda konyháját látják el vagy eladják őket. Később a tervek szerint a helyi értékesítést is bevezetnék, illetve savanyítanák is a zöldségeket.
Gyulajon helyi vállalkozóknál almát, bodzát és málnát termelhetnek a programban résztvevők, és néhányukat minden bizonnyal tovább is foglalkoztatják majd itt a program után. Akiket nem, azok az önkormányzat egyhektáros földterületén folytathatják a gazdálkodást. Egyelőre a település konyhájára termelnek majd, később, ha beindul a program, értékesítenék is a terményeket - mondta el a teol.hu-nak Gyulaj polgármestere.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu