Vannak, akik egyre több lovat esznek

A francia parlament olyan törvényt készül hozni, amely a lovakat együttesen helyezné át az állatoknak abba a kategóriájába, amelyeknek csak a „társállatként” való tartása engedélyezett. A legritkább, eredetileg vontatásra kifejlesztett fajtákat azonban részben most is húscélokra adják el.

GazdanetTanács Gábor2010. 03. 23. kedd2010. 03. 23.
Vannak, akik egyre több lovat esznek

Körülbelül évi ezer csikót exportálnak Olaszországba Franciaországból azért, hogy ott levágják és elfogyasszák őket. A gallok még őrzik azt az összesen kilenc darab hatalmas, igavonásra kitenyésztett lófajtát, amelyek a huszadik század végére minden funkciójukat elvesztették, hátaslónak nem alkalmasak, a turisztika pedig nem vesz fel annyi csikót, amennyi a fajták fenntartásához szükséges lenne – ugyanakkor ezek a ritka, robusztus és fenséges állatok a mezőgazdasági vásárok sztárjai.

A tenyésztés fenntartására az elmúlt húsz évben olyan megoldást találtak ki, hogy a szaporulat egy részét a szomszédos Olaszországba adják el, ahol a lóhús fogyasztásának van hagyománya. Talán ennek, talán a lovas szakma megújult érdeklődésének köszönhető, hogy ezeknek a lovaknak az állománya 1990 óta a négyszeresére nőtt. A legnagyobb számú igavonó ló a Svájccal határos hegyi Franche-Comté régióban található, ahol a lótartást jellemzően a tejtermelés mellett, kiegészítésképpen űzik. Mivel ez az ágazat is gyengélkedik, a gazdákat most különösen rosszul érinti az a törvényjavaslat, amely lényegében megtiltaná a lovak húscélú tartását és exportját. Pedig a lótartók éppen azon voltak, hogy saját lóvágóhidat hozzanak létre, nem várt vásárló jelent ugyanis meg a piacon: Japán. A szigetország szakácsai a fogyatkozó, hamarosan talán nemzetközi védelem alá kerülő tonhalak húsát pótolnák az igavonókéval.
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek