Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Szlovéniában magyarok vásárolják fel a pálinkafőző berendezéseket, a Pálinka Lovagrend pedig az eredetvédelem miatt aggódik. Németországban eközben megszűnik a kisebb főzdék támogatása.
Egyre több magyar vásárol pálinkafőző berendezéseket a szlovéniai Lendván – számol be az MTI. A felkeresett üzletben már eddig is gyakran fordultak meg honfitársaink, de május óta még inkább fellendült a forgalom. Ebből könnyen kikövetkeztethetjük, hogy a kormány házi pálinkafőzést legalizáló törekvései nyomán igencsak megnőtt hazánkban a főzési kedv. Igaz, Lendván korábban is a berendezések 90 százalékát, évi ötszáz darabot magyarok vittek haza – azaz minden bizonnyal korábban sem volt ritka itthon a házi főzés, hiába tiltották ezt a törvények.
Az talán még így is dicsérendő, hogy sok magyar eddig is hajlandó volt több száz vagy akár ezer eurót is kifizetni az itt árult, 6 és 150 liter közti űrtartalmú berendezésekért, s nem otthon barkácsolt magának pálinkafőzőt. A szlovénok körében egyébként azért fogy kevesebb ilyen berendezés, mert bár engedélyezett a házi pálinkafőzés, itt inkább a bortermelésnek vannak komoly hagyományai – teszi hozzá az MTI.
Magyarországon is akadnak, akik alighanem jobban örülnének, ha a pálinkakészítés helyett mi is inkább borba fojtanánk alkoholkészítő hajlamainkat. A Pálinka Lovagrend nagymestere, Piros László a Világgazdaságnak nyilatkozott arról, hogy a házi főzés engedélyezése veszélybe sodorhatja a pálinka uniós eredetvédelmét. Azoknak az élelmiszereknek, amelyek megkapják ezt a kitüntető jelzőt, szigorú követelményeknek kell megfelelniük, és nem biztos, hogy a magánszemélyek garantálni tudják a megkövetelt minőséget. – A minőség védelme a nemzetállamok, a kormányok feladata, és ha ezen valami csorbát látnak Brüsszelben, akkor elveszíthetjük az eredetvédettséget – mondta a szakember.
Miközben nálunk a szélesebb körű pálinkafőzés körül folynak a viták, Németországban éppen leépítik ezt az ágazatot – legalábbis ez lehet a következménye annak, hogy egy friss bejelentés szerint megszűnik a pálinkafőzdék támogatása. Az Európai Unióban egyedülálló gyakorlat szerint évi 80 millió euró (22,4 milliárd forint) jut annak a 22 ezer főzdének, amekyeknek csak kiegészítő tevékenysége a pálinkafőzés. A gyümölcspárlat előállítását „főállásban” űzők évek óta sürgetik a piaci versenyt torzító állami támogatás megszüntetését, s lobbijuk most sikerrel járt. A támogatást fokozatosan építik le, a gabona és burgonya alapú párlatokat gyártók támogatása 2013-ra, az évente legfeljebb 300 liter gyümölcspárlatot főzők támogatása 2017-re szűnik meg teljesen.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu