Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nem kell a magyar liszt, ha túl drága! Ez a lényege a pékek véleményének, ugyanis akár arra is hajlandóak lennének, hogy külföldről származó, de olcsóbb lisztből süssenek kenyeret, zsömlét. A pékek azt is fontolgatják, hogy a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordulnak, mivel szerintük gyanús, hogy csaknem az összes molnár egységesen, egy időben akar lisztárat emelni.
Akár az uniós piacról is hajlandóak a magyar pékek lisztet venni, ha az olcsóbb, mint a magyar. A hazai molnárok ugyanis már múlt héten bejelentették, hogy kilónként 10-12 forinttal emelik áraikat. A gabonafeldolgozók a búza árának emelkedésére hivatkoznak. A pékek viszont úgy vélik, hogy gyanús a gabonafeldolgozók áremelése. Egyrészt nagyjából egy időben és nagyjából egyforma mértékű áremelést jelentettek be, ami akár összehangolt akció is lehet. Ezért az sem elképzelhetetlen, hogy a Magyar Pékszövetség (MP) a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordul vizsgálatot remélve – nyilatkozta az agromonitor.hu-nak Varga László, a pékszövetség elnöke.
Az MP tegnapi elnökségi ülésén döntött arról, hogy mától megkezdi az Európai Unión belüli, olcsóbb lisztbeszerzési források felderítését a környező országokban. Így akár romániában és Szlovákiában is köthetnek esetleges szerződéseket. A szervezet ezzel akarja letörni a malmok indokolatlannak tartott lisztáremelési törekvéseit, melynek szerintük semmi alapjuk nincs, mert a raktárakban még ókészletek vannak, miközben az idei búzatermés mennyiségben háromszorosan meghaladja a belföldi igényeket és a jó minőségű termények aránya is eléri a szükséges mértéket.
A malmok tervezett áremelései különösen nehéz helyzetbe hoznák a pékeket, mert a kiskereskedelmi élelmiszerláncok nem fogadnák el a sütőipari árnöveléseket. Varga László hozzátette: a vidéki üzletekben a fehér és a félbarna kenyér kilónként 200-240 forintba kerül, de a városokban rendkívül nyomott, 130-140 forintos árak alakultak ki. Sőt, a Tesco a közelmúltban 95 forintos kenyérakcióba kezdett, és ez az ár – fűzte hozzá az elnök – már alulmúlja a minimális sütőipari átadási árakat is. Ráadásul további iparági pozícióromlást okoz, hogy a kiskereskedők a pékek rovására a korábbi 12-16 százalékról mára 20 százalékra növelték nettó árrésüket a sütőipari termékekben.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu