Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Gyula után Kapuvár mondhatja el magáról, hogy stratégiai vállalat üzemel területén. Pénzügyi nehézségek adódtak itt is. Állami mankót viszont nem könnyű adni.
Az állam vagy beszáll egy pénzügy gonddal küzdő cégbe, de a rövid ideig tartó reorganizáció után kilép a tulajdonosok közül, vagy valamiféle hitelt biztosít. Ez az uniós rend, csak úgy milliárdokat egyetlen tagország sem osztogathat. Ez állami támogatásnak számít, ami torzítja a piaci versenyt, s nem tűrik a közösségben. Ezért nem egyszerű megmenteni bajba került nemzeti cégeket, legyen az a 400 fős Gyulai Húskombinát, vagy a szintén 400 főnek munkát adó, magyar kézben lévő kapuvári feldolgozók. Utóbbiakban – a cég két üzemből áll - már a munka is leállít a múlt héten, annyira nagy volt a baj. Gyulán csak jelezték, hogy az lehet. Mindkét céget 1-1,5 milliárdos hitel segítené ki a bajból.
Az állam mindkét esetben kiemelt stratégiai státuszt adományozott, ami konkrét pénzügyi segítséget nem jelent, viszont egy esetleges csőd után is garantálja, hogy a cég tovább termel. Féldisznót, kolbászt, májast.
De mennyiben stratégiai termékek ezek? - tehetné fel a kérdést mondjuk a minap felszámolás alá került Hey-ho dolgozói gárdája, akik legalább annyi magyar alapanyagból készítettek legalább annyira magyar gyümölcslevet az érsekhalmi székhelyű Első Magyar Gyümölcsfeldolgozó és Gyümölcslégyártó Zrt. (Elma) üzemeiben, mint a két kvázi megmentett húsgyár hentesei. Az Elma esetében viszont fel sem merült, hogy stratégiai cég legyen belőle. Holott alig akad már magyar tulajdonban lévő gyümölcsléüzem az országban, a többség németeké, franciáké, osztrákoké. Nem beszélve arról, hogy itt 100 ember maradt fizetés nélkül már hónapok óta.
Félő, hogy a sor majd folytatódik a következő időszakban: baromfi és sertéstartó vállalkozások, feldolgozók, gabonaipari cégek és takarmányozási vállalkozások kerülhetnek bajba. Ha ezek bezárnak, a piac másik szereplője lép helyébe. Vagy hazai, vagy – mint arra inkább számítani lehet – külföldi gyártó importált terméke. És ez magyarázhatja a politikai ismeretség és szándék mellett azt, hogy a kormány a két húsipari céget kiemelte más csődközelben lévő vállalkozás közül.
Más kérdés, hogy Gyulán folyamatos a termelés, míg kapuváron a tulajdonos múlt heti ígérete ellenére nem indult újra a kapuvári húsgyárban a vágás - közölte hétfőn az MTI érdeklődésére az üzem szakszervezeti vezetője, aki szerint erre nem is lehetett igazán számítani. Ahogy az is igaz, hogy a menedzsment dolgozik a probléma megoldásán.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu