Nem lesz olcsóbb a hús, de kiürülhetnek az ólak

A kormány döntött. Ezzel teljes káoszt okozott: az agrártárca néhány hete nyilatkozta, hogy fordított áfa lesz a sertéságazatban, majd ezt teljesen cáfolta és elvetette, mondván a termelők tiltakoznak. Most a kormány mégis arról döntött, hogy bevezeti ezt a fajta adózást.

GazdanetO. Horváth György2012. 09. 06. csütörtök2012. 09. 06.

Kép: Sertés, disznó, malac, koca, dagonyázás Hotel Venus Zalakaros, a szállodát a saját 10 hektáros gazdálkodásukból látják el 2010.06.07. fotó: Németh András Péter, Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

Nem lesz olcsóbb a hús, de kiürülhetnek az ólak
Sertés, disznó, malac, koca, dagonyázás Hotel Venus Zalakaros, a szállodát a saját 10 hektáros gazdálkodásukból látják el 2010.06.07. fotó: Németh András Péter
Fotó: Photographer: Andras Peter Nemeth

Nem lehet a húsoknál, sertéseknél bevezetni a fordított áfa-fizetést. Alig két hete hangzott el ez az agrártárcától, arra a korábbi államtitkári nyilatkozatra reagáltak, amely felvetette, hogy bevezetnék a gabonánál már alkalmazott adóelkerülést korlátozó intézkedést. Aztán tegnap a kormány mégis úgy döntött, hogy bevezeti a fordított áfafizetést. Holott a kérdés már rég nem ez volt, hanem az, hogy az élelmiszerek áfáját csökkenti 27-ről 5 százalékra., hanem megpróbálja a fordított áfa-fizetést a sertés esetében is bevezetni a kormány. Így nem lesz 1400 forint helyett 1100 forint a karaj. Ez a kormány döntésének lényege, amely a szakma egységes kérése ellenére született meg.

A fordított áfázás uniós engedélyhez kötött, maximum két évig lehet alkalmazni. Az EU ebben az évben biztos nem fog dönteni a dologról, tehát a kormány intézkedése elméletileg sem tus gyors segítséget adni a válságos sertéságazatnak. Ráadásul a brüsszeli hozzájárulás megkapása erősen kétséges: a fordított adózás kizárólag áfaalanyok közötti ügyletekben és csak átmeneti időre alkalmazhatja az ország, azokon a termékpályákon, ahol a termelő és fogyasztó nem áll egymással közvetlen kapcsolatban. Márpedig a sertés és hús esetében ez utóbbi kitétel nem érvényesül, vagyis kapásból el kellett volna vetni az ötletet, miszerint a gabonanövényekhez hasonlóan a húságazatban is bevetné a kormány ezt a feketegazdaság, adócsalás elleni fegyvert.

Az is baj, hogy a gazdálkodók zsebéből forint tízmilliárdot vesz ki, ugyanis míg a sertést és a féldisznót áfa nélkül fogja majd értékesíteni, addig a takarmányért, gyógyszerért, energiáért stb. 27 százalékos áfás árat fizet meg. Ezt csak több havi várakozás után kaphatja vissza az adóhatóságtól, míg az áfás-árral folyamatosan kapja vissza most. Emiatt is több cég mehet csődbe, vagyis akár 10 százalékkal is csökkenhet a sertésállomány. Az agrártárca feladata – miután a kormány a korábbi állásfoglalása ellenére átnyomta ezt a döntést –, most csak annyi, hogy valamiféle forrást teremtsen elő az előbb említett likviditási probléma gyors kezelésére. A másik következmény: akik eddig adót csaltak, de legalább termeltek el fognak tűnni: állattartók és vágóhidak zárnak be. Utóbbit nem kell bánni, de az állatállomány csökkenése miatt mégis kényes az ügyben.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek