Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Nagyon valószínű, hogy az utolsó napokban vagyunk, amikor még nincs túl hideg a lemosózáshoz, másrészt a fáink, bokraink levelei már lehulltak. Nagy szükség van a permetezésre, mivel tíz éve volt utoljára olyan mértékű lisztharmatfertőzés és peronoszpóra a szőlőkben, mint az idén.
Kép: Tószeg, 2009. március 28. Kertészkedés, lemosó permetezés. Fotó: Ujvári Sándor
A varasodás, a monília, a különféle levélbetegségek az ültetvényeket károsították. Tavasszal az ország minden tájékán monília fertőzte még a babarózsát, az aranyvesszőt is, ezért ezekről se feledkezzünk meg, s a rózsákat se hagyjuk ki. A málna-, ribizke-, egres-, szeder- és eperfélék sem maradhatnak ki.
Az idei a gombák éve: az elmaradt téli hidegtől kezdve szinte minden évszak a növényi kártevők és kórokozók kedvére alakult.
Ezért felelőtlen, aki most nem permetezi le a növényeit, nem gyűjti össze és nem égeti el a lombot. Az őszi védekezés, a tél hidege és a tavaszi lemosózás együtt ad esélyt arra, hogy a lehető legkisebb mértékűre csökkentsük a kórokozók és kártevők számát a következő tavaszra. Ha nem tesszük meg, szinte biztos, hogy már a virágzáskor erős fertőzéssel számolhatunk.
De még mielőtt permeteznénk, érdemes az év közben elhalt gallyakat levágni. Közben mindig fertőtlenítsük a metszőollót, ágvágót, fűrészt, kést 70%-os alkohollal vagy hypós, netán hipermangános oldattal. A nagyobb ágak levágása után a sebfelületeket kezeljük fagéllel. A lehullott lombot szedjük fel, mert a gombák nagy része ezek felületén telel át. A legjobb a felgyülemlett avart, ágakat elégetni. Ezután jöhet a lemosózás, amit 5 fok feletti hőmérsékletnél és száraz időben érdemes elvégezni, hogy a hatóanyag rászáradjon az ágakra, vesszőkre, fatörzsekre. Nem érdemes spórolni a növényvédő szerrel, ilyenkor a lehető legmagasabb koncentrátumban és dózisban juttassuk ki a permetlevet. Éppen azért nevezzük lemosózásnak, hogy a sok permetlével szó szerint lemossuk a fáinkat.
Hogy melyik szert választjuk, szinte mindegy, a lényeg, hogy legyen benne réz, kén és valamilyen olaj. Ez utóbbi az áttelelő petéket, lárvákat, rovarokat fojtja meg, míg az előbbiek a gombák, baktériumok ellen hatnak, de azért nem árt tudni, hogy a kén egyes tetveket, rovarokat is gyérít.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu