Ki bír el egy 80 milliós traktorral, vetőgéppel?

A mezőgazdasági termelést egyre súlyosabban érintő mezőgépész szakember hiányra kerestek megoldást a szakmai szervezetek a Mezőgazdasági Gépforgalmazók Országos Szövetségének (MEGFOSZ) és a Földművelésügyi Minisztérium Agrárszakképzésért felelős helyettes államtitkárságának kerekasztal-beszélgetésén. A Földművelésügyi Minisztériumban tartott eseményen egy 11 pontból álló képzési és karrier programot mutattak be.

GazdanetO. Horváth György2016. 10. 28. péntek2016. 10. 28.

Fotó:

Ki bír el egy 80 milliós traktorral, vetőgéppel? Fotó:

Sokkoló adat, hogy a mezőgazdaságban tízből kilenc gazda szakemberhiánnyal küzd. Ennek oka, hogy évente kevesebb, mint 500 diák végez mezőgépész területen, noha ennek közel tízszeresére, legalább 4 800 főre lenne szüksége az ágazatnak. Ez előrevetíti azt a nyugtalanító jövőképet, hogy a folyamatos gépberuházások és fejlesztések ellenére a gépeket kezelő mezőgépészek nélkül kényszerszünet jöhet a földeken, ami az agrárgazdaság egészét károsan befolyásolhatja. Egy mezőgépész fontos része a mezőgazdasági termelésnek, az ország egyik legfontosabb hajtómotorjának.

A probléma megoldására a MEGFOSZ kerekasztal-beszélgetést kezdeményezett a szakmai szervezetekkel. A 2016. október 26-án megrendezett eseményen részt vett többek között Román István, a Földművelésügyi Minisztérium agrárszakképzésért felelős helyettes államtitkára, Pataki Tamás, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Szakképzési Igazgatóság igazgatója, Dr. Fenyvesi László, a MEGOSZ főtitkára, az érintett oktatási intézmények, valamint a MEGFOSZ több képviselője.

„Két évvel ezelőtt példaértékű együttműködés indult meg és napjainkra bontakozott ki a mezőgazdasági gépész képzés területén. Az agrárszakképző iskolák és a Földművelésügyi Minisztérium fenntartójukként arra törekszik, hogy az agrárgazdaság szereplőivel, szakmai szervezetekkel, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarával olyan együttműködéseket hozzon létre, mely segíti például a duális képzést – mondta el Román István, agrárszakképzésért felelős helyettes államtitkár.

„A Földművelésügyi Minisztérium hiányszakmának minősítette a mezőgazdasági gépész szakmát, nincs időnk, lépnünk kell. Tavaly elindítottuk a „Legyél te is mezőgépész!” programot azzal a céllal, hogy minél több fiatal figyelmét felhívjuk erre a biztos jövőt kínáló szakmára. Több, mint 100 gépforgalmazó összehangolt együttműködésének köszönhetően átfogó, 11 pontból álló képzési és karrier programot állítottunk össze, mely tartalmazza a mezőgépész képzéseket, a szakmai gyakorlat elvégzésének helyszíneit és a karrierlehetőségeket is. Bízunk benne, ha a tanulók testközelből tapasztalják meg a mezőgépész élet szépségeit, kedvet kapnak ahhoz, hogy ezt válasszák hivatásuknak.” – mondta Harsányi Zsolt, a MEGFOSZ elnöke.

A program alappillére a duális képzés. Országszerte mintegy 30 szakiskolában a mezőgazdasági gépészeket duális képzés keretében oktatják. A tanintézmények a közelben működő cégekkel szoros együttműködésben lehetőséget biztosítanak arra, hogy a tanulók a cégek által tartott előadásokon, kihelyezett gyakorlati órákon vegyenek részt. A program fontos része a gyakornoki program, amelynek keretében évközi és nyári gyakorlatot biztosítanak a résztvevő vállalkozások a diákoknak, céglátogatásokat, tanulmányutakat is támogatnak. Emellett állami ösztöndíjak is elérhetőek a területet választó fiatalok számára, valamint a gyakorlati képzés helyszínein a cégek is nyújtanak ösztöndíjat a tanulóknak.

A MEGFOSZ a közelmúltban egy online kutatást is indított, amely ugyan még nem zárult le, de az előzetes eredményekből már látszik, hogy a pályaválasztás előtt álló fiatalok 53 százaléka tanácstalan, nem tudja, mivel foglalkozna szívesen felnőttként. Jövőbeli szakmájukkal kapcsolatban azonban fő elvárásuk, hogy rugalmas munkaidőben és helyen dolgozhassanak, ahol adottak a feltételek az előrelépésre. 70 százalékuk versenyképes szakmának gondolja az agrárszektort, úgy ítélik meg, hogy korszerű, modern gépek és technológiák vannak jelen az ágazatban, mégis csupán 16 százalékuk lát karrierlehetőséget mezőgépészként. A megújult www.mezogepesz.hu honlap interaktív térképén Magyarország összes középfokú mezőgépész és agrár-felsőoktatást folytató intézménye, illetve a karrierprogramhoz csatlakozott gyakorlati helyek is megtalálhatóak.

A 11 pontos képzési és karrierprogram, mely elérhető itt:
    Duális képzés
    Gyakornoki program
    Ösztöndíj program
    Szakdolgozatírás, diploma
    Nyári gyakorlat
    Iskolai előadások, óraadás, bemutatók
    Iskolai kurzusok
    Rendezvények, kiállítások
    Céglátogatások, tanulmányutak
    Speciális programok
    Kommunikációs felületek biztosítása
 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a Szabadföld Google News oldalán is!

Ezek is érdekelhetnek