Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Eljött a furmint ideje. A korábban alulértékelt szőlőfajta és a belőle készülő nemes nedű ma már borvendéglők, prémium kategóriás borokat kínáló kereskedések slágerterméke. A csaknem 4000 hektáron termesztett fajta erényeiről a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban a minap a 8. Furmint Február Nagy Kóstolón kaphattunk átfogó képet.
Kép: tokaj borvidék nagy kopasz hegy tájegység szőlő bor ősz szüret 2013 10 09 Fotó: Kállai Márton
Ausztriában moslerként ismerik, Szlovéniában siponnak nevezik. Magyarországon a nyolcadik legelterjedtebb szőlőfajta. Illés János borász (kis képünkön), aki két szüret közt a Zempléni-hegység kőzettanát kutatja és a história lapjaiban is szívesen lapoz, úgy tudja: az erdőbényei Furmint-dűlőről már az 1610-es években született feljegyzés. Most Tokaj- Hegyalján 3000-3500 hektáron terem a sárgászöld, hosszú nyelű, vastag héjú gyümölcs.
A szakember szerint tévedés, hogy a furmint eleve illatos, savakban túlságosan is gazdag. Reduktív eljárással és/vagy oxidatívan a fahordók megválasztásával lehet illatossá tenni. A savszerkezete ideális. A bényei borász azért is kedveli különösen ezt a borfajtát, mert akár 3-4 éven át változik, formálódik, így szinte művészet a megalkotása. Nagy része megmaradt a mindennapok tokaj-hegyaljai borának, ami – és ez sem lebecsülendő tulajdonság – elérhető áron jut el a fogyasztóhoz.
Nemcsak az aszú, de a furmint is ígérhet különleges perceket a kifinomult ízlésű borisszáknak. Illés János a 2012-es tokaji nagyfurmintjával példálózik, de a 2011-es félszáraz furmintról, melyet 16 hónapig érlelt egy 1971-es fahordóban, ugyancsak lelkesen beszél. Kalapot emel a mádi Szepsy István életműve, illetve a feltörekvő tokaji Gizella-pincészetben és a Somló-hegyen folyó szőlészeti-borászati tevékenység előtt. A Gizella-pincét vezető Szilágyi László állítja: a vulkanikus talajon érzi legjobban magát, ami utal a furmint ásványos karakterére is. Szilágyi régi kosárlabdás, nem véletlenül mondja, hogy a furmint „a legponterősebb játékos”. Egyszerre képes a szakma és a nagyközönség előtt népszerű lenni.
Kézdy Dániel, a Furmint Február szervezője örül, hogy mind több borászat dönt a furmint mellett, a vajdahunyad-vári kóstolón 90 kiállító mutatta be portékáját.
A fajta növekvő népszerűsége betudható annak is, hogy az érett szőlőből készült bor száraz és édes formában egyaránt elegáns, nagytestű, különleges minőséget adhat. Egyébként egy kassai szakmai fórumon nemrég úgy határoztak, hogy a furmintnak is kijár egy világnap, amit február elsejére jelöltek ki. Kézdyék most azt remélik, hogy a Rákócziak korában fejedelmiként számon tartott bor a nemzetközi figyelem, a reklámhadjárat, no és a furmint.hu weboldal, a hangsúlyosabb Facebook-jelenlét révén is visszakerülhet az őt megillető trónra.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu