Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Jelentős károkat okoznak a talajlakó kártevők (cserebogárpajorok, drótférgek, lótetű, mocskos pajorok) a szántóföldön, a kertészetekben és erdőkben egyaránt. A cserebogarak közül a májusi cserebogár a legismertebb kártevő. Fejlődése száraz, meleg talajokban három, hidegebb talajokban négy évig tart. A cserebogárpajorok sárgásfehér vagy csontfehér színű, ujjnyi vastagságú, meggörbült lárvák. A pajorok a talajfelszín alatti növényi részeket (gyökér, gumó) kiodvasítják. A károsított növény gyengébben fejlődik, esetleg el is pusztulhat. A megrágott gumókat, hagymákat nem tudjuk értékesíteni és tárolni.
A drótférgek a pattanóbogarak lárvái, háromcentisre is megnőnek, három-négy évig fejlődnek a talajban. Táplálkozásuk során károsítják a növények gyökereit, gumóit, hagymáit, csatornákat rágnak, ezáltal a növény sárgulni kezd, majd el is száradhat. A bagolylepkék hernyói a mocskos pajorok, amelyek a sekély talajban és a növények szárában, gyökerében fejlődnek. A kártevő által megtámadott növény legtöbbször elpusztul, de minden esetben sínylődik. A talajban károsít még a lótücsök vagy lótetű, amelynek igazán csak a harcsára horgászók örülnek, a zöldségkertészek jóval kevésbé. A lótetű járatait a trágyázott talajban készíti el, eközben elrágja a palánták gyökereit, s a növények elpusztulnak.
Hogyan védekezhetünk a talajlakó kártevők ellen? Először is meg kell állapítani azt a kártevőszámot, amely feltétlenül védekezésre késztet.
Cserebogárpajorok esetében szántóföldön négyzetméterenként négy-öt, zöldségesben és gyümölcsösben (málna, szamóca) egy-két példány jelenti a veszélyességi küszöböt. Ha a kis drótférgekből legalább hatot, a nagyokból négyet találunk négyzetméterenként, akkor fertőtleníteni kell a talajt.
A talajból kora ősszel vagy kora tavasszal kell mintát venni. A vetési vagy ültetési időponthoz minél közelebb végezzük el a tavaszi vizsgálatot, annál pontosabb az eredmény. A kártevők száma alapján kell eldönteni, hogy szükséges-e a vegyszeres talajfertőtlenítés. Szilárd (granulátum) és folyékony készítmények közül választhatunk. Alkalmazásuk történhet terület- vagy sorkezeléssel. A területkezelést vetés vagy ültetés előtt végezzük, majd a szert azonnal dolgozzuk be a talajba. A sorkezelés a vetéssel vagy ültetéssel egy menetben történik, ezért a szert nem kell bedolgozni. A sorkezeléshez kevesebb vegyszer szükséges, ezért környezetkímélőbb, mint a területkezelés. A sorkezelésre felszívódó hatóanyagú készítményeket célszerű használni. A gázosodó készítmények területkezelés esetén fejtik ki jobban a hatásukat.
Kis gazdaságokban és házikertekben a diazinon hatóanyagú készítményeket (Basudin 5 G, Diazinon 5 G) használhatjuk. Burgonyaültetéssel egy időben, cserebogárpajor és drótféreg ellen másfél-két grammot (körülbelül kávéskanálnyit) kell tenni a fészekbe. Zöldségfélékben sárgarépalégy, reteklégy, hagymalégy, drótférgek, cserebogárpajorok ellen az elvetett magokra szórva, majd hengerelve másfél-két grammot szórhatunk folyóméterenként. A munka közben védőeszközöket kell alkalmazni. A szer kijuttatása után ügyeljünk az előírt élelmezés-egészségügyi várakozási idő betartására.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu