Ilyen állapotban van a kórházba került Dévényi Tibor
origo.hu
Gyümölcsfáink húsz-harminc esztendős életidejét a szakszerű ültetéssel alapozhatjuk meg. Hagyományos koronaformában a vad alanyú fák közül a cseresznye például 60-70, a meggy, a kajszibarack, a mandula és a szilva 30-40, az őszibarack pedig 25-30 négyzetméternyi tenyészterületet igényel a jó fejlődéséhez.
Az ősz különösen alkalmas gyümölcsfa telepítésére, mert az elültetett fácska megvetheti a lábát a tavaszi rügyfakadásig: gyökérsebei beforrnak, időben fakad és jól fejlődik. A gödör átlagos mérete 80×80×80 centiméter, az év bármely időszakában kiáshatjuk. A gödörásás és a telepítés között legalább három-négy hét elteljen. Ásáskor a jobb minőségű feltalajt az egyik, az altalajt a másik oldalon halmozzuk föl. Munka közben minden szennyező anyagot szedjünk ki a földből. A kiásott gödör aljára érett szerves trágyát vagy komposztot terítsünk el 20-25 centiméter vastagon. A trágyát (komposztot) fedjük húsz centiméteres feltalajréteggel. A visszamaradó árkot az altalajjal töltsük meg, de ehhez is keverjünk harmadrésznyi érett istállótrágyát vagy komposztot. (Ha nincs szerves trágyánk vagy komposztunk, akkor fánként egy kilogramm vegyes műtrágyát keverjünk el alaposan a feltalajban, és azt terítsük el a gödör aljában. Föléje az altalaj kerüljön.) Az így föltöltött ültetőgödröt hagyjuk legalább egy hónapig ülepedni.
Amikor a gyümölcsfacsemetét ültetésre készítjük elő, szükségtelenül ne metszegessük a gyökerét. Csak a roncsolt, beteg, elhalt gyökérrészeket metsszük le, visszavágva az egészségesig. A gödör földjéből ültetéskor csak annyit vegyünk ki, hogy a gyökérzet kényelmesen, visszagyűrődés nélkül beleférjen. Fontos, hogy a fácska a gödör közepébe kerüljön, és olyan mélyre a földben, amilyen mélyen a faiskolában volt. Ehhez jó támpontot nyújt a gyökérnyak, azaz az oltásforradás helye, két-három centiméterrel legyen a talaj felszíne fölött. A gyökerek fölötti földet taposással tömörítsük a fa tövéhez, de ne sarokkal, hanem a talpunkkal, mert ellenkező esetben eltépődhetnek a gyökerek. Ügyeljünk, hogy a taposás végeztével a fácska függőlegesen álljon. Noha az idei őszön mindenütt bőven jutott csapadék a földbe, a frissen ültetett fácskának ennek ellenére is jót tesz egy kiadós locsolás. Beöntözés után száraz talajjal takarjuk a fa tövét, hogy minél tovább megőrződjön a nedvesség.
origo.hu
borsonline.hu
life.hu
hirtv.hu
haon.hu
origo.hu
mindmegette.hu
vg.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu
origo.hu